Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
15 Mayıs Hava Şehidleri Günü
Pazartesi, 08 Haziran 2020 - (14:03)
Mehmet Ali Tekin

Şahıslar değişse de, karakterler değişmiyor. Memleket için taş üstüne taş koyabilir miyim, diye çırpınan insanlara karşılık; memleketin ilerlemesinin önüne geçmek için her türlü aşağılık işleri yapanlar, bu gün olduğu gibi dün de vardı.

İHA ve SİHA'larda gösterdiği başarılardan dolayı, ülkemizin medarı iftiharı olan Selçuk Bayraktar; malum çevreler tarafından, olmadık iftiralarla karalanmaya çalışılıyor. Selçuk Bayraktar'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı T3 Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde gençlere eğitim verilmesi anlaşması yapılmış. Bu atölyelerde gençlere Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyordu. T3 Vakfı öğretmenleri tarafından, yüzlerce gencimiz geleceğe hazırlanıyorlardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba sosyal medya hesabından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, T3 Vakfına 41,1 trilyon destek verildiğini iddia eden, bir paylaşımda bulundu. Selçuk Bayraktar yapılan açıklamanın, apaçık bir iftira olduğunu ve İBB Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nun bunun gerçek olmadığını açıklamaması durumunda; yapılan protokolden çekileceklerini açıkladı. İBB'den bir açıklama yapılmadığı için de Salçuk Bayrak'tar 13 Mayıs günü bir basın toplantısı düzenleyip: "Haksızlık karşısında susarak, yalan ve iftiranın tarafında saf tutanlarla, yolumuzu ayırdık. Deneyap öğrencilerimiz endişe etmesin, eğitimleri en iyi şartlarda devam edecek." diyerek, İBB ile yaptıkları ortak hizmet protokolünü, tek taraflı feshettiğini duyurdu.

100 Yıl Önce de Böyle Engellendi

İlk Motorlu uçak Wright Kardeşler tarafından 1903 yılında yapılmasından sonra, Türkiye'de Vecihi Hürkuş, Yunanlılardan ganimet olarak alınan uçakların parçalarını ve motorunu kullanarak, 'Vecihi K-6' adını verdiği ilk uçağı kendi elleriyle yaptı. 28 Ocak 1925 tarihinde, ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi başardı. Fakat dönemin idarecileri tarafından 'izin almadan uçtun' diyerek, 10 gün hapisle cezalandırıldı.

Engellenen tek kişi Vecihi Hürkuş olmadı.

Nuri Demirağ da benzeri bir akibete uğradı.

” 1932 senesinde gazetelerde bir havadis var. Diyor ki havadiste, bu memlekette uçağa ihtiyacımız var. Uçak fabrikamız olmadığı için parayla satın alıyoruz. Devletin bütçesi de o zaman, 200 milyon lira. Diyorlar ki bir kampanya açalım. Milletin himmetine baş vurup para toplansın, bu paralarla uçak alalım. O zamanlar Ankara’nın en zengini Vehbi Koç'tu. Vehbi Koç'a gidiyorlar ve durumu izah ediyorlar. Hay hay diyor, ne kadar verelim? Gönlünüzden ne kadar koparsa diyorlar. Vehbi Koç da çıkarıp 5 bin TL veriyor. Daha sonra Abdurrahman Naci Bey’e geliyorlar. Durumu izah ediyorlar. Abdurahman Naci Bey de 120 bin TL veriyor. Sonra da Nuri Demirağ’a geliyorlar ve durumu izah ediyorlar.

Nuri Bey de ‘Siz ne diyorsunuz? Benden bu millet için bir şey istiyorsanız, en mükemmelini istemelisiniz. Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan beklememeliyiz. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim’ diyor. Sonra da hazırlıklara başlıyor.”

Yanına aldığı mühendislerle Almanya, Çekoslovakya ve İngiltere’deki uçak fabrikalarını gezmeyle işe başlar. Mühendislerin bazıları Çekoslavakya'da eğitim almaları için bırakır.

Döndükten sonra, 10 yıllık bir program yapar…

İlk iş olarak, bu gün deniz müzesi olarak kullanılan Beşiktaş’ta etüd ve araştırma için kullanacağı binayı yaptı. Burada Alman Walter Gama motorunu kullandığı, 150 beygir gücünde 3000 metreye kadar yükselebilen, bir uçak yaptı ve dünyada büyük yankı yaptı. Mısır'dan bir askeri heyet geldi, fabrikayı inceledi ve uçak siparişi verdi.

Nuri Demirağ yılmadan çalışıyor ve Nu.D.38 diye isimlendirilen ve ülkemizin ilk yolcu uçağını yapmayı başarıyor. Pilot ve yardımcısıyla beraber, toplam 6 yolcu taşıyabilen tek kanatlı, 1.000 km menzilli, 5 bin 500 metreye kadar tırmanıp, saatte 325 km. hız yapıyordu. 2. Dünya Savaşı’nın ünlü uçağı Dakota’lar ise ancak 3500 metreye tırmanabiliyor ve azami 250 km. Hız yapabiliyordu.

Bütün bunlar ne oldu dersiniz?

Havacılığımız çok ilerileri geçme imkânı elde ettiği hâlde 'Bu ülkenin sahibi biziz' diyerek, Anadolu halkına tepeden bakan bir avuç azınlık kesim, ülke yönetiminde tek söz sahibi olduklarından...

Gerisini siz araştırın...

Vecihi Hürkuş'un şu tarihi sözüyle noktalayalım:

“İlk Türk uçağını yaptığım zaman, yani 1924’de bugünkü dünya havacılık endüstrilerinin, % 80’i henüz doğmamıştı. Bu gün dünyanın en büyük hava endüstrisi sayılan Douglas, Boeing, Piper, Flashing, Fokerwolf gibi fabrikalar, 1928’den sonra teşekkül etmeye başlamışlardı.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
   Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
   Kirlettiler
   Hizmete Adanmış Bir Ömür
   Amerika Neden Karıştı?
   27 Mayıs’ın Hatırlattıkları
   Fetih Mitingleri ve Hasan Süren'in Şehadeti
   Korono Günlerinde Bayram Namazı
   Azim Hatadan Dönelim
   Küresel Vahşiler Tepişiyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te