Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Süt Tozu'nun KDV'si Çocuk Felci
Çarşamba, 13 Mayıs 2020 - (15:20)
Mehmet Ali Tekin

İlkokul birinci sınıfı, doğduğum Bozkır'ın Kuşca Köyünde okudum. 1964 yılında ailemin İstanbul'a göçmesiyle, Fatih Akşemsettin ilkokuluna kaydoldum. Babamla beraber okula kayıt yaptırmak için, ismini şu anda hatırlamadığım ve o zaman okulun müdürlüğünü yapan hocamızın karşısına çıktık.

Müdür Bey, beni şöyle bir okuttuktan sonra babama dönerek 'Abdullah Efendi, Mehmet Ali ikinci sınıfa gidecek kadar bilmiyor.' dedi.

Babam: 'Müdür Bey, ben çocuklarımı okutmak için İstanbul'a göç ettim. Oğlum köyde birinci sınıfı okudu. Siz nasıl uygun görürseniz, öyle olsun.' dedi.

Müdür Bey: 'Mehmet Ali'yi öğleden önce birnici sınıfa, öğleden sonra da ikinci sınıfa gönderelim.' dedi ve ben bir dönem böyle okula devam ettim. İkinci dönem Müdür Bey'in odasına babamla gittiğimizde, Müdür Bey: Abdullah Efendi, Mehmet Ali'nin durumu düzelmiş, bundan sonra sadece ikinci sınıfa gitsin.' dedi. Böylece ekinci dönem sadece ikinci sınıfa giderek, eğitime devam ettim.

O yıllarda, hem köyümüzde hem de İstanbul'da okulda ikinci dersten sonra, öğretmenin nezaretinde sınıftan bir öğrenci süt tozundan mamul sütü dağıtır, bizler de iştahla ve severek içerdik. Sonraları bu süt tozundan mamül sütlerin, Amerikan Yardımı olduğunu öğrendik. Hatta oyun oynarken, arkadaşların yardımlarına 'Amerikan yardımı' derdik.

Amerika, babasının hayrına bu yardımı yapmadığını, o dönemdeki idarecilerimizin sözüm ona 'memleketin kalkınması' yaftalarıyla halkı kandırdıklarını, büyüdüğümüzde anlayacaktık.

Anadolu insanının çoğu 'arif'tir. Süt tozu yardımlarının, ilkokullarda ikram edildiği günlerde, Anadolu'dan bir hatıra nakledelim.

“1960’lı yıllarda ilkokula gidiyordum. Öğretmenimiz bize süt tozu paketlerini dağıttı. ABD’den yardım olarak gelmiş! Bizim evde 100’e yakın keçi, 30’dan fazla inek vardı. Süt ve yoğurdu, satma imkânımız yoktu. Bize yetecek kadar, her türlü süt ürünümüz vardı.

Ama ben cicili paketler içindeki süt tozu paketlerini, sevine sevine eve getirdim.

Eve girmeden önce, avluda dedemle karşılaştım; elindeki nedir?’ diye sordu.

Başladım dedeme anlatmaya. Dedem daha lafımı bitirmeden, "Bizim bize yetecek kadar sütümüz var, götür onu geri ver, sütü olmayan çocuklara versinler." dedi.

Aslında köyümüzde, sütü olmayan ev yoktu. Ben biraz duraklayıp götürmek istemedim. Dedem, "Evladım, bu süt tozlarını, bizim iyiliğimiz için vermiyorlar, bizi zehirlemek için veriyorlar." dedi.

Ben okulda aldığım derslerden kendime güvenerek, dedeme karşı geldim. Söylediklerini, okula gitmemiş dedemin cehaletine yordum. Dedemin dediklerine karşı çıktım.

Köpek Bile Bizden Daha Akıllı Çıktı

Dedem, beni inandırmak için bir deneye başvurdu. Çok güçlü bir köpeğimiz vardı. "Git, süt tozunu süte çevir getir.” dedi. Gittim, süt tozuna biraz su ekleyerek, süt yapıp getirdim. Köpeğimiz kulübesindeydi. Götürdük ve sütü önüne koyduk.

Ağzını koydu, yaladı, hemen bıraktı; "Siz beni zehirlemek mi istiyorsunuz?" anlamında, hırsla bize baktı ve havlamaya başladı.. Saldıracak gibiydi. Kabı aldık önünden. Dedem, süt kabını temizce yıkadı. Sonra bana, git evden bizim sütten getir dedi. Evden yarım kilo kadar sütü götürüp, yıkanmış kaba koydum. Yine köpeğin önüne götürdük.

Köpek, ağzını koydu, bir defa nefes aldı, iki içimde sütü bitirdi. Dedem hiç okula gitmemişti, ama o sütleri okulumuza gönderen yetkililerden daha çok şey biliyordu."

Bu süt tozu yardımlarından sonra, Anadolu'da ilk olarak çocuk felci olayları görülmeye başlandı.

Bir bilgenin deyimiyle 'Büyük Şeytan Amerika', yaptığı bu süt tozu yardımlarının bedelini 'çocuk felci vakalarının' artmasının akabinde, Türkiye'ye sattığı, Çoçuk Felci aşılarıyla, KDV'li olarak geri alacaktı.

Siz siz olun 'Corono aşılarına' kapılmayın.

Mümkünse kendi aşınızı kendiniz yapın...

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Küresel Vahşiler Tepişiyor
   Irkçı Yaklaşım Hortluyor mu?
   Korona'dan Önce Korona'dan Sonra
   Siz Gerçekten Haddi Aştınız!
   O Günler Unutulur mu?
   Plevne Kahramanı Gazi Osmanpaşa
   Geç Gelen Adalet En Büyük Haksızlıktır
   Virüsler Bitmez
   Ali Şükrü Bey'in Şehadeti
   Abdullah Fevzi Efendi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te