Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Geç Gelen Adalet En Büyük Haksızlıktır
Pazartesi, 20 Nisan 2020 - (14:38)
Mehmet Ali Tekin

Af...

Af kelimesinin her geçtiğinde, çoğunlukla aklıma Hz Hamza'nın katili Vahşi'nin Hz Peygamber tarafından bağışlanması gelir.

Yüce Rabbimizin Esma-ül Hüsna'sından Rahman sıfatı; Müslüman, kafir ayırdetmeksizin tüm insanlara merhamet eden, acıyan anlamına gelmekte. Rahim ise, Müslümanlara ahiret hayatında acıyan, merhamet eden, bağışlayan demektir.

Şöyle bir düşünelim...

Kafirler Allah'a isyan etmekte, O'nun emirlerini kaale almamakta.

Ateistler, Allah'ı hiç tanımamakta.

Fakat yüce Rabbimiz, ateistlerin ve kafirlerin kendisine karşı pervasız davranışları, hatta yer yer meydan okuyuşlarına karşı; onları hemen cezalandırmamakta, onları nimetlerinden mahrum etmemekte; havalarını, sularını, rızıklarını, nimetlerini kesmemekte, biteviye onlara vermekte. Rabbim istese, anında onları bütün bu nimetlerden yoksun bırakabilir, bu güce sahiptir.

Hele Müslümanlara ne diyelim. Allah'a inanıyorlar. O'nun gönderdiği son Peygambere inanıyorlar, Cebrail aleyhisselam vasıtasıyla Hz Muhammed (Sav) Efendimize 23 senede, peyderpey gönderdiği Kur'an'a inanıyorlar. Buna rağmen insanların haklarını gaspediyorlar, yalan söyleyerek insanları kandırdıklarını sanıyorlar, yolsuzluklar yaparak, devleti soyuyorlar; el hasılı kelâm Allah'ın yasakladığı bir çok şeyi yapıyorlar. Rabbim bütün bu isyankarlıklarına rağmen Müslümanları da hemen cezalandırmıyor, mühlet veriyor ve ahrette hesabını soracağını belirtiyor.

Maide Suresi-32: "Bunun içindir ki, İsrâiloğulları'na: "Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir nefsin yaşamasına sebep olursa, bütün insanları yaşatmış gibi olur." hükmünü yazdık (farz kıldık). Şüphesiz ki onlara peygamberlerimiz, açık delillerle geldiler. Yine de bundan sonra onların birçoğu, yeryüzünde aşırı gitmektedirler."

Bakara Suresi-178: "Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas emredildi. Buna göre hüre hür, köleye köle ve kadına da kadın kısas edilir. Fakat kâtil, öldürdüğü kimsenin yakını tarafından affedilirse kısas düşer. O zaman affeden, uygun görülen diyeti kabul etmeli, affedilen de diyet borcunu güzelce ve tam olarak ödemelidir. Bu, Rabbinizin bir hafifletmesi ve merhametidir. Bütün bunlara rağmen kim Allah’ın koyduğu sınırı aşarsa, pek acı bir azabı haketmiş olur."

Bu ayetlerden anlaşılacağı üzere insan öldürmek, büyük bir günah ve öldürenin suçu sabit olursa, karşılığında öldürülmesi gerektiği belirtilmekte. Fakat ölen kimsenin velisi (babası, anası ve bunlardan birisi olmazsa en yakınının) diyetini alarak, affetmesini tavsiye ediyor, yüce yaradanımız. Hatta ayetin devamında Yüce Rabbimiz sanki bunun yapılmasını ister gibi: "Bu, Rabbinizin bir hafifletmesi ve merhametidir." buyurmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde 'infaz düzenlemesi' adı altında, kısmi bir af yasası gündeme geldi.

Bu satırların sahibi, dört ülkede 12 değişik cezaevinde 7 yıla yakın hapislik hayatı bulunan, mahkum psikolojisini bilen bir kişi olarak; eğer bir düzenleme veya af olacaksa, eşitlik ve adalet ilkesinin gözetilerek, çıkarılması taraftarıyım.

Çıkarılması düşünülen infaz yasasında ise Devlete karşı işlenen suçlar, kesinlikle olmayacak diye ısrarla belirtilmesine rağmen, şu uzun cümleyi kurmaktan kendimi alamıyorum.

Şu anda toplumuzun çoğunluğunun hele hele benimde içinde bulunduğum, dindar ve İslami hassasiyete sahip kesimlerin büyük bir çoğunluğunun tepkisi çekeceğini bildiğim hâlde, yine de yazacağım.

Eğer bir af veya düzenleme çıkacaksa öncelikli olarak, Devlete karşı işlenen suçlara verilmelidir diye düşünüyorum.

Neden böyle diyorum...?

Bu laik sistem ve sahibi olduklarını iddia edenlerin en büyük düşmanlarının; Müslüman, dindar insanların olduğunu açık açık söylemekte veya ızhar etmekteler. Bundan mütevellit, Cumhuriyetin kuruluş günlerinden günümüze kadar; en çok Müslüman ve dindar kesim; laik, Kemalist ve yakın dönemlerde de Fetöcü hakimlerin kasıtlı ve düşmanca kararlarıyla, hapis cezalarına maruz kalmışlardır.

İskilipli Atıf Hoca, şapka kanunu çıkmadan önce yazdığı bir risaleden dolayı idam edilmedi mi?

Şeyh Muharrem Hafız, haksız yere idam edilmedi mi?

Bediüzzaman Said Nursi, yıllarca haksız yere hapis cezası çekmedi mi?

Adnan Menderes haksız yere idam edilmedi mi?

Sivas Davasından onlarca kimse 26-27 yıldır, haksız yere hapis yatmakta değiller mi?

Şu anda Fetöcü hakimlerin verdiği haksız kararlarla, onlarca Müslüman cezaevinde değil mi? Hatta o cezayı veren Savcı ve Hakimlerin bir çoğu, şu anda Fetö davasından dolayı tutuklanmadı mı?

Özellikle Sivas Davasında, haksız yere cezalandırılanların olayla hiç alakası olmamalarına rağmen, kasıtlı olarak davaya iliştirilmeleriye ilgili, bir çok karine var. Bunları ayrı bir yazı mevzuu olarak, ele alacağız.

Bu yazı yayınlandığında, düzenleme belki de çıkmış olacak.

Şu evrensel ilkeyi unutmamalıyız:

Geç gelen Adalet, adalet değildir!

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Küresel Vahşiler Tepişiyor
   Irkçı Yaklaşım Hortluyor mu?
   Korona'dan Önce Korona'dan Sonra
   Siz Gerçekten Haddi Aştınız!
   Süt Tozu'nun KDV'si Çocuk Felci
   O Günler Unutulur mu?
   Plevne Kahramanı Gazi Osmanpaşa
   Virüsler Bitmez
   Ali Şükrü Bey'in Şehadeti
   Abdullah Fevzi Efendi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te