Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Sabır Şükür Kanaat
Çarşamba, 18 Mart 2020 - (19:32)
Recep Öğütçü

Son yıllarda üç ahlaki hasletimizi, üç erdemimizi kaybettik. Bunlar; sabır, şükür ve kanaat. Özellikle gençlerimiz tüketim ekonomisi karşısında, reklamların cezp edici etkisi karşısında, çevredeki renkli hayatlar karşısında, televizyon, internet ve diğer iletişim araçlarının sunduğu imkanlar sebebiyle sabretmeyi, şükretmeyi, kanaat etmeyi unuttu. Hep daha çok istiyoruz, hep yeni modellerin peşindeyiz, her ay telefon, her yıl araba değiştiriyoruz. İki nüfuslu aileler olarak altı odalı evlere sığmıyoruz, kıyafetlerimizi eskitmeden, çok zaman yıkamadan çöpe atıyoruz, moda ve model tutkunuyuz. Gözümüzün önünde ayakları çıplak çocuklar, çadırlarda soğuk altında titreyen ihtiyarlar, yurtsuz yuvasız kalıp kucağında bebesiyle yollara düşen kadınlar, denizlerde ölüme koşan insanlar yüreklerimizi sızlatmıyor, onları gördükçe uykularımız kaçmıyor. Hatta "ne işimiz var Suriye'de, Suriyeliden bize ne?” diyoruz.

Kur'an'da, Kur'an'ın adeta özeti olan bir küçük süre var: Asr Suresi. "Asra yemin olsun ki, muhakkak bütün insanlık zarardadır. Ancak iman edenler, salih emel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır, onlar (kazançlıdır).” Buyrulur. O açıdan sabretmek ve birbirimize sabır tavsiye etmek dinimizin dört temelinden birisi. Sabrın da çeşitleri vardır: Musibetler, hastalıklar, yokluklar karşısında sabır, ibadet yapmak için sabır, heva ve heveslerimizi frenlemek için sabır, haram işlememek için sabır, zenginlik içinde şımarmamak ve israf etmemek için sabır.

Evet, sabrın kendisi acı, meyvesi tatlıdır. Sabrın sonu selamettir, rahmettir, berekettir. Bir anlık sabırsızlığın sonuncu acıdır, nedamettir, felakettir, gözyaşıdır. Sabırsızlık şükürsüzlüğü ve nankörlüğü doğurur; şükürsüzlük ise israfa, zulme, haksızlığa yol açar. Daha çok isteyen, doymayan, yokluğa sabretmeyen, varlığa şükretmeyen insan, tatmin olamayınca harama ve yalana yönelir, kutsallarına ihanet eder.

Evet, hasta olan sabrederse hastalığı ecir ve mükafata dönüşür. Oğlundan, kızından ve yakınlarından acı çekenler, sabırla karşılarsa şerler hayra tebdil olur. Bilelim ki, hayır sandığımızda şer, şer sandığımızda hayır vardır. İnsan, hayır ve şerrin Allah'dan olduğuna inanmalı ve bu imtihanı kazanmaya çalışmalıdır. Yokluğa sabretmeli, varlığa şükretmeli, aza kanaat etmeli, zorluğun arkasından kolaylığın geleceğine, sıkıntılı günlerin geçeceğine inanmalıdır. Allah kimini yoklukla, kimini de varlıkla imtihan eder. Varlığın imtihanı daha zordur, varlık içindeyken israf etmemek, şımarmamak daha büyük sabrı gerektirir.

Şükür, nimetin kadrini bilmek, o nimeti verene hal ve lisan ile teşekkür etmektir. Yani şükür kadir kıymet bilmek, vefa göstermektir. Cenab-ı Hakk, "Şükrederseniz nimetimi artırırım” buyurur. Tecrübeyle sabittir ki, şükretmeyen, nankörlük eden insanların hiçbir zaman iki yakası bir araya gelmemiştir. Aslında şükredecek o kadar çok nimete sahibiz ki, sağlıklı aldığımız her nefes bir şükür gerektirir. Sağlık en büyük zenginliktir. Rabbimiz, "Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız asla sayamazsınız” buyurur. Gören gözümüze, duyan kulağımıza, konuşan dilimize paha biçebilir miyiz? Şükür, bu azaların kıymetini bilmek, bu azaları veren Allah'ı tanımak, bunları Yaratanın rızası doğrultusunda kullanmaktır.

Kanaat, az ile ve elde bulunanla yetinmektir, elinin emeğiyle geçinmektir ama asla tembellik, miskinlik değildir. Büyüklerimiz, zenginlik istersen kanaat yeter” derler. Nefis doyumsuzdur, ihtiyacın sınırı yoktur. Efendimizin buyurduğu gibi, "insanın bir vadi altını olsa ikinci vadiyi ister, insanın gözünü ancak toprak doyurur”.

Sonuç olarak, sabretmek ve şükretmek için yetmişli, seksenli, doksanlı yılların şartlarını düşünmeliyiz, çay ve mazot kuyruklarını düşünmeliyiz, Suriyelinin yaşadığı acıları düşünmeliyiz. Hep devleti ve yöneticileri suçlamak yerine kendi nefsimizi de suçlamalı, bir öz eleştiri yapmalıyız. Bir tarafta savaş içindeyiz, bir tarafta lüks ve israf içinde yüzüyoruz. Kur'an'a baktığımızda, geçmiş ümmetlerin helak sebebi israftır, zulümdür ve şımarıklıktır. Başımıza gelen felaketlerin ve musibetlerin de sebebi ellerimizle kazandığımız günahlardır. "Zulmeder mi hiç kuluna Mevlası/ Kulunun çektiği kendi cezası”.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te