Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
28 Şubat Mağdurlarının Feryadı Dinmiyor
Çarşamba, 18 Mart 2020 - (19:31)
Mehmet Ali Tekin

Adalet mülkün temelidir…

Bu cümledeki Mülk kelimesi, Devlet anlamında kullanılmıştır.

Mahkeme salonlarında mahkeme heyetinin arkasındaki duvarda, Adalet mülkün temelidir diye yazar. Cümlenin altında, çoğunlukla Mustafa Kemalin imzası vardır. Aslında söz Hz Ömer’e aittir.

Adalet ne demektir?

Bazıları eşit davranmayı ‘adalet’ olarak görür. Gerçekte böyle değildir. Adalet, herkese eşit davranmak değil, herkese hakkaniyetle muamele etmektir.

Bu satırların sahibi, 4 değişik ülkede ve 12 değişik cezaevinde, uzun yıllar hapis yatmış bir kimsedir.

Öncelikle şunu belirteyim ki, benim cezaevinde bulunduğum 2004 yılında, Ak Parti döneminde TCK (Türk Ceza Kanunu), CMUK (Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu) ve CİK (Ceza İnfaz Kanunu) büyük oranda değiştirilerek, yeni kanunlar çıkarıldı. Yeni çıkarılan CİK ve CUMUK’u biraz inceledim ve Avrupa ülkelerinde muadilleriyle, kıyaslamaya çaba gösterdim. Yeni çıkan CMUK ve CİK, Avrupa’da birçok devletten, daha insani olduğuna kani oldum.

Bu kanunların çıktığı dönemde ve F Tipi cezaevlerinin inşaası döneminde cezaevindeydim. Sadık Albayrak Ağabey, Yeni Şafak Gazetesi’nde yazıyordu. Cezaevinden gönderdiğim bir mektubu, köşesinde yayınlamıştı. O mektupta şöyle bir cümle yazmıştım:

‘F Tipi cezaevleri, müdürleri kanunlara uygun davrandığı (yani keyfi uygulama yapmadıkları) takdirde, en insani cezaevleridir.’

Bu mektubu, prototip olarak ilk F tipi benzeri bir cezaevi olan, H Tipi Eskişehir cezaevinden göndermiştim. 1996 yılında, bu cezaevinin açılmaması için Türkiye genelinde, açlık grevleri yapılmış ve 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Buradan Adalet Bakanına, Cezaevleri Genel Müdürlüğüne sesleniyorum.

Mahkûmların problem oluşturmadan, cezalarını insan gibi yatıp, topluma geri kazanılmasını istiyorsanız (ama gerçekten istiyorsanız); kendinizi mahkûmun yerinde farz ederek, genelge ve kanunları ona göre çıkarın ve uygulayın.

Mahkûmun, en önemli gördüğü birkaç hususu belirteyim.

a-)İnsan gibi muamele görmek.

b-)Ailesi ve yakınları ile mümkün oldu kadar, çok görüşebilmek. Açık görüş saatleri ve adedinin çok olması. Telefonla görüşme imkânının çok olması.

c-)Havalandırma saatleri, mümkün olduğu kadar çok olsun. Hatta mümkün olsa da, 24 saat olsa.

d-)Kitap kısıtlaması olmasın. (Yasak olmayan her yayına ulaşılabilsin)

e-) Sağlık hizmetlerinde gecikme ve aksama olmaması. (Eskişehir’de yatarken, bu hizmetten mümkün olan en iyi derecede yararlanıyorduk)

f-)Yakınlarından birisi vefat ettiğinde, cenazesine katılabilsin.

Hâlen cezaevlerinde, İslami kişilik ve çalışmalarından dolayı göze batmış ve Kemalist laikçi polis, savcı ve hâkimlerin gadrine uğrayıp, haksız yere mahkumiyet alan; 20-25 yıldır suçsuz yere yatan, birçok insanımız var.

Fırsat ve imkân buldukça, bu insanlarımızın ziyaretlerine giderim. Zaman zaman da mektuplaşırım. Bu ayın başında, cezaevindeki arkadaşlardan birisinden, mektup geldi. Bu kardeşimizin feryadının bir bölümünü, sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

“…. …. …. Öncelikle bilmen, kamuoyunun bilmesi gerekenler var: Cezaevlerine kitap alınmıyor!? Ancak istisnaları var. Anayasa Mahkemesi’nin aklı evvel hâkimleri söylendiğine göre bir karar vermişler. (Metne ulaşabilmiş değilim.) Bu karara göre, ücreti mahkûmun hesabından ödenmeyen hiçbir kitap ya da dergi mahkûma verilmeyecek. Bunun dışında dini bayramlar, resmi bayramlar, evlilik yıldönümü gibi özel günlerde aileler; hediye bağlamında, kitap getirebilecekler. Bunların dışında kitaba ulaşmak sakıncalı – tehlikeli- suç. Hayırlı olsun vatana, millete. Bu kadar kin ve nefret biriktirmek, muasır dönemin gereği olsa gerek.”

Böyle feryâd ediyor kitap dostu bir mahkûm arkadaşımız. Böylesine bir yasak, mahkûmun bir kesimi için ekmeğini, suyunu kesmek gibi bir ruh hâli oluşturur. Keşke ekmeğimi, suyumu azaltsalar da kitaplarımı azaltmasalar duygusunu haykırmasına sebep olur.

Cezaevindeki sevgili arkadaşlarım, özgür bir dünyada buluşmak dileğiyle…

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Küresel Vahşiler Tepişiyor
   Irkçı Yaklaşım Hortluyor mu?
   Korona'dan Önce Korona'dan Sonra
   Siz Gerçekten Haddi Aştınız!
   Süt Tozu'nun KDV'si Çocuk Felci
   O Günler Unutulur mu?
   Plevne Kahramanı Gazi Osmanpaşa
   Geç Gelen Adalet En Büyük Haksızlıktır
   Virüsler Bitmez
   Ali Şükrü Bey'in Şehadeti
   Abdullah Fevzi Efendi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te