Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Proje Okulları Tuttu
Cuma, 17 Ocak 2020 - (15:24)
Recep Öğütçü

Son yıllarda, eğitimde sessiz bir devrim yapıldı. Zorunlu eğitim on iki yıla çıkarken, imam hatip okullarının da önü açıldı. Tek tipleştirici- kesintisiz sekiz yıllık ilkokuldan vazgeçildi, imam hatip okullarının orta kısımlarını açabilmek için 4+4+4 şeklinde, kademeli sistem getirildi, böylece imam hatip okullarının orta kısımları açıldı. İmam hatiplerin orta kısımlarının açılmasıyla kalmadı, bu okulların bir kısmı hafızlığa da yol vermek için yabancı dil ağırlıklı, proje okullarına dönüştürüldü. Hemen her ilçede, hatta kasabalarda bile bugün hafız yetiştiren, proje okulları var. Çocuklarımız yıl kaybı yapmadan, ara vermeden hem ortaokulu okuyor, hem de hafız oluyor. Benim gördüğüm kadarıyla proje okullarına devam eden öğrencilerin en az yarısı, belgeli tam hafız olabiliyor.

Ayrıca bütün okullarda, Kur'an ve Siyer dersleri seçmeli olarak okutuluyor. Neredeyse bütün okullarımızda imam hatip okullarının havası var, müfredatı var. Ellili yıllardan önce Kur'an okumanın yasak olduğu bu ülkede, bu gelişmeler aslında sessiz bir devrimdir. Hükümetimize, ne kadar teşekkür etsek azdır.

Geçen gün bir hafızlık töreninde bir il müftümüz "Bana hafız lâzım değil; Kur'an'ı yaşayan, Kur'an ahlakıyla bezenen insan lâzım.” demiş, kastını aşan bir söz söylemiş.

Bu söz bir bakımdan doğru olsa da, hafızlık töreninde söylenecek söz değil. Hafız bir çocuk, bir gün olur okuduğu, hıfzettiği Kur'an'ın ağırlığını, mesuliyetini hisseder, Kuranın lafzıyla beraber, ahlakını da edinir. Bu kadar iletişim araçlarının yaygın olduğu günümüzde hafız olmak kolay bir mesele değil. Beyindeki o Kur'an, gün gelir kalbi de ihata eder, hafız insan o nur ile hayata bakar, o nurun ışığıyla yolunu bulur.

Evet, Kur'an'ı yaşayan hafızın anne- babasına ve yakınlarına şefaat edeceğine inanıyoruz. Okuduğu ve hıfzettiği Kur'an hafıza şefaat edecek, hafız da anne- babasına şefaat edecek. Peygamber Efendimiz (sav), "Ümmetimin şereflileri Kur'an'ı taşıyanlardır.” buyurur. Hafızlık çok büyük nasiptir ve her faniye nasip olmaz. Hafız, anne-babası olmak da, büyük nasip ve büyük şeref. Her anne-babanın çocuğu hafız olmaz.

Aişe Validemize Hazreti Peygamberin ahlakını sorarlar. Aişe Validemiz de, "Siz Kur'an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur'an'dı.” der. Evet, Kur'an sadece ölülere okunsun diye değil, dirilerce yaşansın diye inmiştir. O Kur'an ve onu getiren Peygamber ki, çölde yetişen insanlardan dünyanın bir daha görmediği ve görmeyeceği yıldız bir nesil inşa etmiştir. Kur'an ahlakı yaşansa, kurtla kuzu birlikte yürür. Bugün sık sık cinayet haberleri duyuyorsak, her gün dağılan ailelere şahit oluyorsak, hapishaneler ağzına kadar dolu ise, can ve mal emniyetimiz sıkıntılıysa, sebebi, Kur'an ahlakından uzak kalmamızdır.

Evet, devletimiz ve hükümetimiz görevini yapmıştır, eğitimde alt yapıyı hazırlamış, yolları açmış ve din eğitimini kolaylaştırmıştır.

Artık bundan böyle biz velilere ve öğretmenlere, görev düşmektedir. Memur mantığıyla, dersleri doldurma mantığıyla öğretmenlik yaparsak, görevimizi yapmış olmayız. Bugünün öğrencisi farklı, baskıyı ve dayatmayı kabul etmez, "eti senin kemiği benim” dönemi geçmiştir. Öğretmen öğrenciyle arkadaş olmalı, anne- baba şefkatiyle yaklaşmalı, öğrencinin her türlü problemini çözmelidir.

Kur'an ve Siyer derslerini, sıkıcı olmaktan çıkarmalı, bu dersler sevdirilmelidir. Velilerimiz de dini eğitim noktasında duyarsız olmamalı, öğrencilerin Kur'an ve Siyer derslerini seçmeleri için teşvik etmelidir. Ak Parti hükümetleri giderse, bu okulların önü tekrar kapanır diyen, bu korkuyla çocuğunu bu okullarda okutmak istemeyen velileri duyuyoruz. Rızkı veren Allah'tır, bu korku niye?

Cumhurbaşkanı imam hatipli olan bir ülkede, maalesef imam hatip okullarının eğitim içinde oranı yüzde on beşleri bulmuyor, arzu ettiğimiz ilgiyi görmüyor. Bu okullar kenar semtlerde açılmakta, birçok veli evine uzak olduğu için çocuğunu bu okullara göndermemektedir. Hatta bu okuldan mezun birçok anne-baba bile, çocuğunu bu okullarda okutmamaktadır. Bu okullar, zekâ düzeyi düşük öğrencilerle dolmakta, bu okullar en son tercihe bırakılmaktadır.

Efendiler, imam hatip okullarını tekrar ayağa kaldırmalıyız. Bu okullarda okuyan, bu okulların havasını soluyan öğrencilerden terörist, vatan ve din düşmanı çıkmaz, bu okulların öğrencileri uyuşturucuya müptela olmaz. Bu okulların temelinde Tayyip Okiç'lerin, Hacı Üveyiszade Mustafa Kurucu Efendilerin duası var. Bu okulların temelinde Merhum Adnan Menderes'lerin, Tevfik İleri'lerin, Necmettin Erbakan'ların harcı ve emeği var. Bu okullar altı asır Osmanlıyı ayakta tutan medreselerin devamıdır, yani modern medreselerdir. Allah'ın bize lütfettiği bu okulları, kendi ellerimizle kapatmayalım, aksi hâlde vebali büyüktür.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu okullar için yanıp tutuşmaktadır, bu okulların önünün açılması için her türlü riski almış, hayatını ortaya koymuştur. Bu okulların kapanması demek, FETÖ zihniyetinin hortlaması demektir. Her muhafazakâr alenin bir çocuğu, bu okulda okumalıdır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te