Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Şubat Ayı Şehidler Ayı
Çarşamba, 27 Şubat 2019 - (11:08)
Mehmet Ali Tekin

Şubat ayı şehidler ayı… Neden Şubat?

12 Eylül öncesinde, Türkiye Müslümanlarının gençlik hareketinin liderlerinden Metin Yüksel 23 Şubat 1979 Cuma günü, Fatih Camii avlusunda şehid edildi. Şehadet yıldönümünde, İstanbul sıkıyönetim komutanlığı İstanbul’da program yapılmasına izin vermemesi üzerine, ilk Şehidler Gecesi 1980 yılı Şubat ayında Adapazarı’nda düzenlendi.

12 Eylül Askeri darbesinden sonra Metin Yüksel’in arkadaşları, yakından tanıyan kimseler İstanbul’un çeşitli semtlerinde, Konya’da Kayseri’de Ankara’da ve çeşitli şehirlerde evlerde toplanarak, Metin Yüksel’i yad ettiler.

Metin Yüksel’in şehadet gecesi halka açık olarak ilk kez 1988 yılında, İstanbul’da Şehzadebaşı’nda bir sinema salonunda gerçekleştirildi.

Daha sonraki yıllarda, İstanbul ile birlikte Anadolu’nun bazı şehirlerinde, Metin Yüksel’in şahsında, şehidlerimiz anılmaya başladı.

1990’lı yılların başında Şubat ayı Şehidler Ayı, son haftası da Şehidler Haftası olarak kutlanmaya başlandı.

Daha sonraki yıllarda, tüm Türkiye’de bir gelenek hâline geldi.

“Müminlerden öyle erkekler vardır ki, Allah’a verdikleri sözde sadakat ettiler: Kimi (şehid oluncaya kadar dövüşeceğine dair) adağını ödedi (şehid oldu), kimi de (şehid olmayı) bekliyor. Onlar asla verdikleri sözü değiştirmediler.”

Metin Yüksel, bu ayet-i kerimenin manasına ve ruhuna uygun bir hayat sürdürerek şehid oldu.

Metin Yüksel’i hayattayken tanıyanlar, çok iyi bilirler.

O hayatını İslam’a adamıştı.

Uluslar arası emperyalizmin uşaklığını yapan laik sisteme karşı, Müslüman’ın takınması gereken tavrı takınmış; ömrünü, bu uğurda mücadeleye adamıştı.

Önderimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.’ sözünü HAKKI MÜDAFAA ETMEK EN BÜYÜ İBADETTİR diye sloganlaştıran Metin Yüksel; ömrünü, haksızlıkla müdafaa etmekle geçirmiştir. Nerede bir mazlum varsa, onun yardımına koşardı.
" Doğu'da bir Müslüman’ın ayağına diken batsa, Batıdaki Müslüman’ın onun acısını yüreğinde duyması gerekir." Hadisini hayatına mezcederek; İstanbul’un herhangi bir semtinde, Ankara’da, Sivas’ta, Konya’da, Kayseri’de, Adıyaman’da bir Müslüman’ın sıkıntıda olduğunu duyduğunda, hemen oraya gider ve o Müslüman’ın sıkıntısını gidermek için mücadele ederdi.

Metin Yüksel sadece kendi coğrafyasının insanı değildi.

‘Sen oradan kıracaksın zincirleri, ben buradan; bir gün, mutlaka kavuşacak ellerimiz’ diyerek Filipinli, Morolu, Eritreli, Doğu Türkistan’lı, Azerbaycanlı, Filistinli Müslümanların derdini paylaşıyor ve mücadelelerini, Türkiye Müslümanlarına anlatıyordu. İslam ümmetinin düşürüldüğü bu durumdan kurtulmak için, Dünya Müslümanlarının birbirleriyle kenetlenmesi için mücadele verdi.

Şubat ayı içerisinde, birçok mücadele insanımızın şehid olduğunu, vefat ettiğini görüyoruz.

ES’AD ERBİLİ - 4 ŞUBAT 1931

Hiç ilgisi olmamasına rağmen, Menemen olaylarından yargılandı ve idama mahkûm edildi. Çok yaşlı olduğundan hastanedeyken 4 Şubat 1931’de hastanede zehirleyerek şehid ettiler.

İSKİLİPLİ ATIF HOCA - 4 Şubat 1926

Şapka Kanunundan 2 yıl önce yazdığı bir risalenin, halkı şapka giymeme isyanına teşvik ettiği iddia edilerek, Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından, 4 Şubat 1926 Perşembe günü, asılarak şehit edildi.

HASAN EL-BENNA - 12 Şubat 1949

Müslüman Kardeşler Hareketi’nin kurucusu olan Hasan El Benna, 12 Şubat 1949 tarihinde, bir konferansından çıkarken silahlı saldırıya maruz kalarak şehid edildi.

İMAD MUĞNİYE – 12 ŞUBAT 2008

ABD ve İsrail hedeflerine yönelik sarsıcı eylemler gerçekleştirdi. 12 Şubat 2008’de çok sevdiği Hz. Rukeye’nin kabrini ziyaret edip, matem gecesine katıldıktan sonra Suriye’nin başkenti Şam’da aracının arkasına park eden, içinde patlayıcı bulunan otomobilin patlaması sonucu şehid edildi.

ZELİMHAN YANDARBİYEV - 13 ŞUBAT 2004

Cevher Dudayav’den sonra başkan seçilen Zelimhan Yandarbiyev, Çeçenler’in Ruslar’a karşı mücadelesini, Müslüman ülkelerde anlatmaya başladı. Katar’dayken 13 Şubat 2004’te arabasına konan bir bombayla şehid edildi.

ŞEYH RAGIB HARB - 16 Şubat 1984

Şeyh Rağıb Harb, savaşçı bir ailenin çocuğu olarak Güney Lübnan’da dünyaya geldi.Hizbullah’ın kurucuları arasında yer aldı. 16 Şubat 1984 yılında İsrail uçakları tarafından uğradığı suikast sonucu şehid oldu.

ABBAS MUSAVİ - 17 ŞUBAT 1994

Siyonist İsrail’e karşı mücadele veren Lübnan Müslümanlarının lideri, 17 Şubat 1994 tarihinde hanımı ve bir çocuğuyla beraber, İsrail helikopterlerinin roketleriyle şehid edildi.

MALCOLM X - 21 Şubat 1965

Hapishanede iken Müslüman olan Amerikalı bu siyahi Müslüman, Amerikan ajanları tarafından, 21 Şubat 1965 tarihinde Nevyork’ta konuşma yaparken, kürsüde kurşunlanarak şehid edildi.

NECMEDDİN ERBAKAN - 27 Şubat 2011

Türkiye Müslümanlarını siyasetle tanıştıran ve Ümmet bilincinin yaygınlaşmasının öncülüğünü yapan ve şehid gibi bir hayat yaşayan Milli Görüş Lideri, 27 Şubat 2011 günü vefat etti.

ÖMER ABDURRAHMAN – 2017

3 Mayıs 1935 yılında Mısır'ın Dekahliye kentinde dünyaya geldi. henüz 10 aylıkken gözlerinin kör olmasıyla başladı. Beş yaşında “Nur Körler Medresesi"nde eğitim aldı. 11 yaşında Kur'an-ı Kerim'i ezberledi. Verdiği vaaz ve hutbelerde Mısır rejimi ve uygulamalarını eleştirmesinden dolayı Mısır rejimince defalarca tututklandı.1990 yılında gittiği Suudi Arabistan'ın kendisini kabul etmemesi üzerine Sudan'a, oradan da ABD'ye gidip yerleşen Abdurrahman; 1995 yılında tutuklandı. Abdurrahman, ABD'nin yıkılması için çalışmak, ABD'de askeri tesislerin bombalanmasının yanı sıra Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in öldürülmesini planlamak suçlamasıyla, ömür boyu hapse mahkûm edildi. 23 yıl ağır şartlar altında zindanda tutulan Abdurrahman, Trump'ın yönetimi devralmasının ardından ilaçları da kesilerek adeta ölüme terk edildi. Şeyh Ömer Abdurrahman 2017 yılında ABD zindanlarında şehid oldu.

“Bu inanç birliği içerisinde, aynı kitabın buyruğu altında hareket etmek ve aynı nizamın yaşandığı ülkelerde, alnımızı ıslak topraklara koymak için bekliyoruz, Türkiyeli Müslümanlar olarak.’ Diyerek, şehadete ulaşan Metin Yüksel’in şahsında, Tüm şehidlerimize rahmet diliyor ve yollarını sürdüreceğimizi, bir kez daha ilan ediyoruz.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Sivaslı Olursanız Aklanma Hakkınız Yoktur…
   Vardır Bir Kusurumuz…
   Şeyh Said İdama Giderken Haykırır: Mehşerde Hesaplaşacağız!
   Beyler Kendimize Gelelim
   Eyyüb el Ensari Bize Ne Öğütlüyor?
   Mavi Marmara Şehidleri
   Hatırlıyor musun Selimiye’m?
   Mazeret Etme Ziyaret Et
   Tezgâh Aynı Tezgâh Aktörler Değişti
   Hava Şehidlerini Unutmayalım
   Ramazan bize çeki düzen versin…

Yazarlar
Mahmut Toptaş
İnkar Mikrobundan Kurtuluş Yolu
Mehmet Ali Tekin
Sivaslı Olursanız Aklanma Hakkınız Yoktur…
Recep Öğütçü
Köy Şölenleri
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te