Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Bosna Şehidlerinin Öncüsü: Selami Yurdan
Pazartesi, 09 Eylül 2019 - (15:22)
Mehmet Ali Tekin

Ağustos ayı geldiğinde, hemen Selami Yurdan aklıma gelir.

Patnos’lu veya Bitlisli Kürt Selami… Patnos’ta doğup Bitlis’te çocukluğunu geçiren ve İstanbul’da gençliğinin zirvesinde, Bosnalı Kardeşlerinin yardımını koşup, Saraybosna yakınlarında İlyaş’da (Ilıjas), 22 ağustos 1992 Cumartesi günü şehadet şerbeti içen, Yiğit Selami’den bahsediyorum.

"Nemali ko da nas spasi? Bizi kurtaran yok mu?!’ diye feryad eden Bosnalı Müslüman kardeşlerinin yardımına…

‘Adam aldırmada geç git! diyemem aldırırım.’ diyerek, Bosna’ya koşan bir Kürt Müslüman Selami Yurdan…

‘Gece Notları…’ adı altında, bir takım yazılar kaleme almıştı Selami Yurdan:

“İNANDIĞIM İSLAM

Ders arkadaşlarıma, meslektaşlarıma, hocalarıma, sanatçılara, entellektüellere, değişik ideoloji mensuplarına, hümanizm-demokrasi- özgürlük felsefelerine ilişkin çeviri kitapları okuyanlara, adalet taraftarlarına, insanlığın özgürlük ve kurtuluşunun sorumluluğunu hissedenlere ve benim sınıfımdan olanlara, şunu demek istiyorum.

İslâm sizin sandığınız gibi değildir. Benim bu dinle ilişkimi sürekli kılan ve koruyan; insani sorumluluk ve bilimsel bir akidedir.

Yoksa ne dinin sırtından rızkımı temin ediyor, ne itibar sahibi oluyor ve ne de sosyal bir mevki sahibi oluyorum.

Belki dini akidem hatırına, bunların tümüne tekme vurmuşum.

Ben, iş, toplun ve ekonomik, maslahat adına değil; bir gerçek adına bu dine inanmışım. Senin gibi aydının ve senin hedef ve şiarlarına da inanıyorum.

Ben de, zulüm ve adaletsizlikleri, aykırılıkları, dengesizlikleri kökten kaldırmanın çabasındayım. Özgür insanın oluşması yolundadır gayretim, Öyle bir dinin izindeyim ki, yoksulluğu, sınıf çatışmasını kaldırır. Öyle bir dine inanıyorum ki, insanlara bu dünyada kurtuluş ve özgürlük bağışlar. Öyle bir sorumluluğu yüklenmişim ki, bu sorumluluk, hemen herkese bu dünyada dirilik ve olgunluk kazandırır. Öyle bir akideye inanıyorum ki, adalet terazisini ölümden önce, çağdaş toplumda ikame eder. Müslüman oluşum bundandır işte.

"Ne maslahatı” Dini mücadele ve eylemimde, elde ettiğim şeyin ne olduğu ortadadır. Bilimsel kişilik ve aydın olma itibarımı, gençliğimi, rahatımı, ailemi, hayatını, geleceğimi, işimi...

Evet, her şeyimi, imanım hatırına gözden çıkartmışım. Görüyorsun ki bunların karşılığında elde ettiğim şey, ehl-i imanın töhmet, sövgü ve acımasız tavırlarıdır. Biliyorsun ki, eğer hayatımı bu yolda vakfetmek yerine, başka yollara vakfetseydim; rezilliğe bulaşmış, fakat bağ-bahçe, konak araba sahibi, sosyal mevki sahibi biri olurdum. Veya fakültede profesör ve çağdaş kuşak nezdinde saygın bir kişi olurdum. Ama ben onların tavrıyla iş yapmayıp bütün gücümle bilgi ve kaleminle, Allah, din, İslam’ın peşine düştüğümden, artık onların benle bir işleri kalmamıştır. Uzaktan bana arka çıkan taraftarlarım olarak düşlediklerindir.

Sanıyorsun ki ben, mantıksal kıyas ilkesiyle; dini, dinsiz çevrelerde gündeme getiriyorum. Dini tonlum-bilim, ilerici ve insancı ideolojilerin silahıyla, ben her zaman bunları kullanmak çabasındayım-savunuyorum. Geleneksel dinin resmi mütevelli ve savunucuları da benim koruyucularımdır...

Beni böyle sanıyorsun ama durum hiç de senin sandığın gibi değildir, tam zıddınadır. Beni Din'e ve İslam’a çeken bu geleneksel çevreler değil, akli ve insani gerçekliklerdir. Aynı zamanda kişisel veya sosyal bir maslahat da değildir. Hıristiyan ruhanilerin tekfir ettiği Ernest Renan’ın itirafıyla’ 'İslâm insanın dinidir."

Selami Yurdan vasiyetinde istediği gibi, Beyazıt Meydanı’nda on binlerce kişinin katıldığı, gıyabi cenaze namazıyla uğurlandı Rabbine…

Şehid Selami’nin Babası Ferman Amca, Beyazıt meydanındaki on binlere şöyle sesleniyordu:

“Selami’nin düğününe hoş geldiniz. Bu gıyabi cenaze namazını, oğlum Selami’nin düğün merasimi olarak kabul ediyorum. Ey nüfus kâğıdında İslam yazanlar, bu dava hepimizin davasıdır. Ben bu gün oğlum Selami’nin Bosna-Hersek’te şehid olmasının gururunu taşıyorum. Benim bir Selami’m gittiyse, geride daha beş Selami’m var. Şehidlik Cenab-ı Allah’ın lütfudur. Eğer beş yüz oğlum değil, beş milyon oğlum olsa bile, onları da Allah yolunda feda etmeye hazırım. Davamıza, hep birlikte sahip çıkalım.”

Selami Yurdan ve Tüm şehidlerimizin Ruhu için El Fatiha…

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Efendi Olma Hevesiyle Silahları Bize Döndü
   Neden Şubat ayı
   Kaybetsek de Kazanırız
   Gıyaseddin Uğur Anısına
   Trollerin Tuzağına Düşmeyelim
   Ülke Uçuyor Aile Batıyor
   Ercüment Öztürk Olayı Aydınlatılabilir mi?
   Süreli Yayıncılık Serüvenimizden
   Cumhuriyetin Kahredici Yumruğu
   Savaş Dönemindeki Fedakârlıklarınızı Unutamayız
   Çeçenlerin Destansı Direnişi…

Yazarlar
Mahmut Toptaş
İyi Haberlere Kulak Veriniz
Mehmet Ali Tekin
Efendi Olma Hevesiyle Silahları Bize Döndü
Recep Öğütçü
Hapishaneler Islah Etmiyor
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te