Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Aile Konusu
Cumartesi, 24 Ağustos 2019 - (15:19)
Recep Öğütçü

Bizi biz yapan değerlerimizin başında aile gelir. Toplumun en küçük birimi ve çekirdeği olan aile sağlam kaldıkça, o toplum geleceğe sağlıklı ve güvenle yürür, hiçbir dış ve iç etken o toplumu sarsamaz, birlik ve beraberliğini bozamaz.

Hep boşanmaların arttığından, çocukların erken yaşlarda uyuşturucuya alıştığından, huzur evlerinin dolup taştığından, yeni huzur evlerine ihtiyaç duyulduğundan, kadın sığınma evlerinin yetmediğinden, kadın cinayetlerinin giderek çoğaldığından, şiddeti önlemek için kadının beyanıyla erkeklerin evden kovulma ve uzaklaştırma cezasına çarptırıldığından bahsederiz. Bütün bu yanlışların temelinde aile kurumunun giderek bozulması, yozlaşması ve dağılması yatıyor. Ailelerin temeli sağlam atılmıyor, aile kuran anne- babalar, bireyler yetkin değil, çocuklarına güzel örnek olamıyor, güzel eğitim veremiyor. Medyanın ve diğer iletişim araçlarının mahremiyete zarar vermesiyle birlikte aile, kutsallığını, esrarını kaybediyor. Dört duvar arasında kalması gerekenler mahkemelere taşınıyor, gazetelere yansıyor, dost sohbetlerinde konuşuluyor.

Hükümetimiz, aile politikasını yeniden gözden geçirmeli, erkekleri evden uzaklaştırma cezalarının şiddeti önlemediği, aksine kadın cinayetlerine yol açtığını görmeli. Zina kanunu tekrar ele alınmalı, ailenin bütünlüğüne zarar veren maddeler kalkmalı, gönüllü de olsa nikahsız birliktelikler suç kapsamına alınmalı, belli şartlar da olsa ikinci evlilikler de resmiyet kapsamında düşünülmelidir.

Evet, görücü usulü ile evlilikler bitme noktasında. Artık gençler telefonla ve internetle tanışıyor ve evleniyor, bölge farkı ve etnik yapı gözetmiyor. Bu tür uzaktan, farklı bölgelerden evliliklerin bir faydası da oluyor; kültürel değerlerimiz, gelenek ve adetlerimiz harmanlanıyor, etnik ayrışma ve ayrımcılık kalkıyor.

Her zaman söyleriz; evliliğin de bir ehliyeti olmalı, bir eğitimi olmalı, eğitim sonunda belge verilmeli ve o belgeyi alanlar evlenmeli. Henüz evliliğin kutsallığını, önemini kavramamış çocuklar evlendiriliyor ve üç ay geçmeden kavgalar başlıyor, mahkeme kapısında soluk alıyorlar. Başlarında hakem olabilecek, sözü dinlenen o eski oturmuş ve duruşmuş aile büyükleri yok, çekirdek aileler yaygın, yeni evlenen gençler aile büyükleriyle birlikte oturmuyor. Bu da aile içi dayanışmayı, eğitimi, denetimi, kaynaşmayı kaldırıyor. Gelin kaynanaya, damat kayınbabaya ısınmıyor, dünürler birbirine gelip gitmiyor.

Çözüm olarak; aile eğitimi okullardan başlamalı, anne-baba kursları düzenlemeli, zinayı düzenleyen kanunlar, taciz ve tecavüz suçları tekrar gözden geçirilmeli, televizyonlarda örnek aile dizileri yayınlanmalı, kötü diziler, zinayı özendiren filmler yasaklanmalı, evlilik programlarına bir çeki- düzen verilmeli, ailenin mahremiyetini yok eden programlar- diziler yasaklanmalı. Kadın istihdamına verilen teşvikler gözden geçirilmeli, öncelikle evin erkeği iş sahibi yapılmalı, ev kadınlığı özendirilmeli, ev kadınlarına, çocuk büyüten kadınlara belli miktarda maaş verilmeli, ev kadınları da emekli yapılmalıdır. Maalesef kadın istihdamı çoğaldıkça evlilikler zarar görüyor, para gören bir kısım kadınlar evde erkeğini saymıyor, evdeki hiyerarşik yapı bozuluyor, anarşi başlıyor.

Müslüman ve sağlıklı bir ailede her bireyin konumu ve görevi farklıdır. Kadın çocuğunu büyütmekten ve eğitmekten sorumlu, erkek evin iaşesinden, geçiminden ve güvenliğinden sorumlu. Çocuklar eğitim alırken boş zamanlarında baba ve anneye yardım etmelidir. Anneler- babalar çocuklarının ilk öğretmeni olduklarının farkında olmalıdırlar. Bugün roller değişti, çok evde kadın kazanıyor, erkek harcıyor. Evi hizmetçiler temizliyor, çocuklar kreşlerde büyüyor. Çocuklar başıboş sokaklarda, eğlence yerlerinde, gecenin geç saatlerine kadar dolaşıyor. Körpe çocuklar ana sütü görmüyor, mamalarla büyüyor, sezeryanla doğuyor, bir kısmı yuvalara bırakılıyor. Çocuğu için fedakarlık göstermeyen anne ve babalara çocuklar da saygı duymuyor. İşte bütün bu yanlışlar Peygamberimizin aile hayatı örnek alınarak, Kur'an ve sünnetin ışığında düzeltilmeli. Avrupa yasalarıyla, feminist yaklaşımlarla bu yanlışlar düzelmez, aksine daha da bozulmaya devam eder.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te