Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
KUR’AN EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Cuma, 08 Temmuz 2011 - (00:18)
Recep Öğütçü

Kur’an-ı Kerim’in ilk gelen ayetinde, “Yaratan Rabbinin ismiyle oku!” buyrulur. O açıdan bizim dinimiz ilme irfana büyük önem verir. Peygamberimiz, “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım” buyurarak faydalı ilmin önemini vurgular.

O halde faydalı ilim nedir?

Faydalı ilim Allah’a götüren ilimdir. Milli ve manevi duyguları besleyen ilimdir. İnsana yaratılış gayesini öğreten ilimdir. İnsana ahiretini hatırlatan ilimdir. Dünyaya niçin geldiğimizi ve nereye gideceğimizi anlatan ilimdir. Daha doğrusu bütün ilimleri içinde barındıran Kur’an ilmidir faydalı ilim.

Kur’an, insanın zekâsını da, kalbini de, gönlünü de açar. Yıllar önce Kur’an Kursu öğretmenliği yaptığım dönemde ilkokulu yedi yılda orta dereceyle bitiren bir öğrencimin hafız olabildiğini, Kur’an’ı baştan sona ezberleyebildiğini gördüm. Rabbimiz Kelamını okumayı, öğrenmeyi ve ezberlemeyi özellikle kolaylaştırmıştı. Bugün üç yaşında bir çocuğa Kur’an öğretilip ezberletilebiliyor. Bunun örnekleri var.

Kur’an ilmi dışındaki bütün ilimler dünyada kalacaktır, dünyada faydalıdır, sadece dünyamızı mamur edecektir. Kur’an okumak, Kur’an’ı ezberlemek, Kur’an tefsirleri okuyarak onu anlamaya çalışmak en büyük ibadettir. İbadetlerimiz ise kabirde, sıratta, hesap gününde ışığımız ve yoldaşımız olacaktır.

Efendimiz, “Sizin en hayırlınız Kur’an okuyan ve onu başkalarına öğretendir” buyurur. Böyle bir rütbeyi kim istemez. Bu sözün hak olduğuna inanan bir insan gece gündüz uğraşır, Kur’an okumayı öğrenir. Çocuklarına da öğretir veya öğrettirir. Kitabını okumasını bilmemek kadar hazin bir şey olabilir mi? Türk milleti olarak yarım asır boyunca maalesef bu nimetten mahurum edilmişiz, yasaklar konulmuş, medreselere kilitler vurulmuş. Bugün ise o zulümler çok gerilerde kaldı. Hükümetimiz on binlerce imam –hatibe ve kurs hocasına maaş veriyor, kadrolara bol hoca atanıyor. Bize düşen, bu hocaları zorlamak, bunlardan azami derecede faydalanmak.

Peygamberimize buyurur: “Kalpler de demirin paslandığı gibi paslanır” .Sahabe sorar: Onun cilası nedir Ya Resulallah? Peygamberimiz, “kalplerin cilası ve nuru, ölümü çok hatırlamak ve Kur’an okumak “buyurur. .

O halde millet olarak Kuran ipine sarıldığımız müddetçe helak olmaktan kurtulacağız, hem dünyada, hem de ahrette huzur bulacağız, rahat edeceğiz. Peygamberimiz de öyle buyurur: “Size iki rehber bıraktım. O ikisine sarıldığınız müddetçe asla sapıklığa, yanlış yollara düşmezsizin: Birisi Allah’ın kitabı, öbürü benim sünnetim”

ARKAMIZDA BESMELE ÇEKEN ÇOCUKLAR BIRAKMAK

Bugün en büyük problemimiz, arkamızda hayırlı nesiller bırakabilmek; ağzı dualı, dilinde besmele olan çocuklar yetiştirebilmektir.

Birçoğumuz çocuklarına meslek kazandırmak için her türlü fedakârlığa katlanır. Çocuklarını yüksek makamlarda görmek için imtihanlara hazırlar, kurslara gönderir. Bu uğurda milyonları harcar, ama aynı fedakârlığı Kur’an öğretmek için yapmaz. Hâlbuki dinimizde çocuklarına meslek kazandırmak bir babanın üzerine farz olan görevlerden değildir. Daha doğrusu çocuklarına meslek öğretmek bir ebeveyn için farz değildir. Bir hadis-i şerife göre babanın çocuklarına karşı görevi üçtür: Doğunca güzel bir isim koymak, evlendirmek ve dini eğitimini vermek. Dini eğitimden kasıt Kur’an ilmini öğretmek.

İnsan, Kur’an’ı hem öğrenerek, hem de öğreterek sevap kazanır. Çocuklarına Kur’an öğretmek veya öğrettirmek bir ebeveyn için en kutsal görevdir. Yine bir ebeveynin çocuğuna bırakabileceği en değerli miras dinini öğretmektir.

Hazreti İsa (as.), bir kabristana uğrayınca bir kabrin üzerinde göklere doğru bir nurun parladığını görür. Rabbimize iltica ederek sorar: Ya Rabbi, bu nurun hikmeti nedir?

Rabbimiz cevap verir:

O kabirdeki insan ölünce hanımı hamile idi. Kadın o çocuğu doğurdu, büyüttü ve bir hocaya Kur’an öğrenmesi için gönderdi. Çocuk besmele çekmeyi öğrendi. Besmeleyi öğrenen çocuğun babasına azap etmekten haya ettim ve besmele çeken çocuğunun hatırına babasının azabını kaldırdım. Kabrindeki nurun sebebi budur.

Biz de diyoruz ki, çocuklarımıza dönümlerce arazi, katlar ve yatlar bırakmaktansa, çocuğumuzun dilinde besmele bırakmak daha hayırlıdır. Kabrimizde bize faydası dokunacak en güzel miras odur.

Hocalarımızın tatillerinden vazgeçip camilere ve Kur’an kurslarına kapanarak çocuklarımızı okuttuğu şu yaz aylarında ebeveynler olarak çocuklarımızı mutlaka gönderelim. Göndermekle kalmayalım, takip edelim. Her namaz suresini öğrendikçe ödüllendirelim. Kuran okumasını öğrenenlere daha büyük ödüller verelim.

Diyanetimiz, vakıflarımız, derneklerimiz, gönüllü kuruluşlarımız ve hocalarımız, çocuklarımıza Kur’an öğretmek, din eğitimi vermek için seferber olmuş durumda. Kur’an kurslarımız ve camilerimiz en sevinçli günlerini yaşıyor, cıvıl cıvıl çocuk kaynıyor. Bu çocukların bereketiyle bu yıl inşaallah mahsüllerimiz de bereketli olacak. Siyasi krizler aşılacak. Ummadığımız güzel gelişmeler olacak.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te