Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Yağımızla Kavrulma Zamanı
Salı, 28 Ağustos 2018 - (21:19)
Recep Öğütçü

Bilindiği gibi dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, ülkemizin ekonomisini bozmak, boğmak ve bizi fakirlikle cezalandırmak için başta demir -çelik ürünlerimize %50, alüminyum ürünlerimize %20 gümrük vergisi koydu ve elinin altındaki para fonlarıyla üstümüze geldi, dolar karşısında paramızı pul etmeye kalkıştı. İster istemez biz de boş durmadık, kavgada yumruk sayılmaz dedik, meydan okuduk, savaşa savaşla karşılık verdik, savunmayla birlikte biz de saldırıya geçtik. İlk yumruğu ABD vurduğu için biraz camınız acıdı, ama şimdilik elini tuttuk, daha fazla yumruk yememek için tedbirlerimizi aldık. Evet, ekonomik bir savaştayız, savaşta yara almamak mümkün değildir.

Dolar bir hafta içinde dört binden yedi bine kadar çıktı. Bugünlerde altı bin küsura çekildi. Finansal tedbirlerin yanında ABD menşeli mallara yüzde yüze varan gümrük vergileri koyduk. Oluk oluk ABD’ye akan dövizin (doların) bir nebze önüne geçtik.

Bir ekonomistimiz, ABD’den on iki milyar dolar ithalatımız, ABD’ye dokuz milyar dolar ihracatımız var, buradaki cari açık üç milyar dolar dedi. Evet, ihracat yaptığımız ülkeler içinde beşinci sırada ABD var. Yılda iki buçuk milyar dolarlık akıllı telefon ithal ediyoruz. Bu telefonların için de ABD menşeli Apple telefonları payı sekiz yüz milyon dolar, yani ithal telefonların dörtte birini teşkil ediyor. Yine uzmanımızın ifadesine göre, akıllı telefon kullanımında ve harcamasında dünya birincisiyiz. Görüyorum, on beş yaşından itibaren her gencin elinde akıllı telefon var. Gençlerimizin elindeki telefonlar iletişim aracı dışında bir aksesuar, kişilik-varlık-güç göstergesi. Erkeklerin kız arkadaşına veya sözlüsüne ilk aldığı hediye akıllı cep telefonu. Mutfağında buzdolabı boş olan, ev kirasını ödeyemeyen, çocuğuna kalem-defter alamayan insanlar, bir- iki milyarını verip akıllı cep telefonu alabilmektedir. Daha ilköğretimdeki çocuğumuza akıllı cep telefonu almak için adeta yarışıyoruz. İşte bizim milletimizin ve gençlerimizin en büyük zafiyeti cep telefonu hastalığı, daha doğrusu görgüsüzlüğü. Klasik tuşlu cep telefonları neredeyse tarih olmaktadır. Yaşlı dedelerimizde ve ninelerimizde kaldı. Her yıl hatta her ay cep telefonu değiştiren, yenileyen insanlar var. İsraf almış başını gidiyor. Elin oğlu paramızla oynamaya başlayınca anladık ki her şerde bir hayır var. ABD’nin bu saldırısı bizi kendimize getirdi, eksiğimizi, yanlışımızı gördük, kime hizmet ettiğimizi anladık. Bugünden tezi yok, Apple’den daha kaliteli telefonu yapmalıyız. Akıllı telefonlara harcadığımız bir buçuk milyar dolar cebimizde kalmalı. Ayrıca ABD malı almadan da yaşayabiliriz. ABD’den aldığımız her malın bir çeşidi ülkemizde de var. Dolara bağımlılığımızı en aza indirmeliyiz. Daha doğrusu kendi yağımızla kavrulma zamanı geldi. Hükümetimiz, ABD mallarına yüksek gümrük vergileri koymakla gönlümüzden geçeni yaptı. Bize düşen de, ABD mallarını boykot etmek, dolar almamak, varsa da bozdurmak.

Evet, ekonomik güçlerimize bakarsak, ABD ile Türkiye kaplan ile kedi misalidir. Ekonomik gücümüzle birlikte aklımızı, siyasi gücümüzü ve Jeopolitiğimizi de kullanıp kaplanın tırnaklarından ve keskin dişlerinden kurtulabiliriz. Çevremizdeki dostlarımızın da desteğini almalı, seksen milyon değil, sekiz yüz milyon, hatta bir buçuk milyar olduğumuzu göstermeliyiz.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı
   CHP Hiç Değişmedi Değişmez
   Akşehir Belediyemizin Engelli Duyarlılığı
   Nerede O Eski Dostluklar
   Edeb Ya Hu!
   FETÖ Operasyonları Ve Af
   Yangını Söndürmek Sadece Hükümetin İşi mi?

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kâfire “Sala” Diyen Kahramanlara
Mehmet Ali Tekin
Guccalıların Fır Fır Kanunu
Recep Öğütçü
Ruh Sağlığı Kanunu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te