Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Kelamullah 1400 Yıllık Değildir
Çarşamba, 14 Mart 2018 - (12:43)
Mahmut Toptaş

Kelamullah, yani Kur’an-ı Kerim 1400 yıllık değildir. Allah kelamı olması nedeniyle Kelamullah, ezeli ve ebedidir. Yani bizim saydığımız şu yılların, Allah için önü ve sonu yoktur. “Katrilyon kere katrilyon yıl önce” cümlesi dahi ifade etmez. Anacak yine Rabbimizin ifadesiyle: “O ilktir, O sondur, O açıktır, O gizlidir, O her şeyi bilendir.” (Hadid Suresi, ayet: 57/3). Kur’an-ı Kerim, Rabbimizin kelamı olması sebebiyle evveli yoktur, Rabbimizin ezeli kelamındandır.

Sevgili Peygamberimize indirilişinin üzerinden, miladi takvime göre 1408 yıl geçmiştir. Hazreti Adem dünyaya indirilmeden önce, yeryüzü vardı. Rabbimiz bu haberi şöyle veriyor:

“Hani Rabbin, meleklere: Ben yeryüzünde muhakkak bir halife yaratacağım, demişti” (Bakara Suresi, ayet: 2/30).

Yeryüzünde bizim ihtiyacımız olan hava, su güneş, ay ve yiyecek maddeleri vardı.

Şimdi birileri çıkıp da, “Biz, milenyum yılında yirmi birinci çağı yaşıyoruz, biz hâlâ Hazreti Adem’in içtiği sudan içemeyiz, çağımıza uygun su lâzım” diyen, bir tek Allah kulu var mı?

“Suyun oksijeni bir değil, beş olsun” diyen, bunu yaparsa yanar. Bu dünyada yanar.

“Bu güneş de çok oldu, dünyanın yaratılışından beri ısıtıp ışıtıyor. Her çağın ısı ve ışık ihtiyacı ayrı olmalıdır, bunu değiştirelim” diyen var mı?

“Değiştirelim” diyen haydi yapabilire yapsın. Güneşi görmemek için ancak gözünü kapatma tarafına gidebilir insan.

Güneş o gözünü kapatana da ısısını vermeye devam eder. Onun ısı ve ışığından yararlanan yiyeceklerden, içeceklerden ve giyeceklerden yararlanmaya devam eder. Kur’an’a iman eden Müslümanlar hala dünyanın denge unsurudur. Yatağına attığı sayıyı bilmeyen Kazanovalar ile hiç evlenmeyen Papalar arasında dengeyi sağlar Müslümanlar. Müslüman, nikâhsız hiçbir kadınla yatağa yatmaz.

Yusuf İslam, Müslüman olduktan sonra ilk defa Türkiye’ye geldiğinde Milli Gazete’den Hürriyet’e, Akit’ten Cumhuriyet’e kadar hepsi sevinçle haber yaptılar, röportajlar aldılar.

Bu da bize gösteriyor ki, diliyle ateistliğini söyleyenlerin gönlü hâlâ İslam diye çarpıyor. Yoksa elin gâvuru Müslüman olunca, neden sevinsin. Bir gazetenin, “İslam’da dört evlilik felsefesini bir İngiliz aydını olarak nasıl içselleyeceksiniz?” sorusuna Yusuf İslam, “Sen beni Müslüman olmadan tanıyor muydun?

-Evet bütün plakların var bende, ben senin hayranınım.

-Sen bana hayran olduğun günlerde, ben kaç kadınla beraber olduğumu bilmiyordum. Belki Londra sokaklarında dolaşan çocuğum bile vardır. Sen bana hayran olduğun o günlerde bu soruyu niye sormadın da şimdi tek kadınla, İslam nikâhıyla evlendiğimde soruyorsun?” der.

Dünyayı sömüren şişkolar ülkesi Amerika ile bir günlük yiyeceğini kırk günde yiyen milyarlarca Hint fakirleri arasında denge unsurudur Müslüman. Müslüman, kazandığı ne kadar fazla olursa olsun malının zekâtı olan kısmının kendine ait olmadığını bilir.

“Onların malında dilenenin ve mahrumun hakkı vardır. (Zariyat Suresi, ayet: 51/19 ayrıca bak: Mearic 70/24-25, En’am 141, Zariyat 19) inancıyla milyarlık servetinin zekâtının yanında sadaka olarak da milyonlarını verir.

Konyalı bir işadamımızın bana söylediğini daha önce yazmıştım: “Şehrin defterdarı, vergi plaketi verdiği işyerlerine nezaket ziyareti yaparken bana da uğradı. Ona, ‘Verdiğim vergiden fazladır, dağıttığım zekât’ dediğimde inanası gelmedi” demişti.

Dünyanın dengesi bozuldu. Hollanda uyuşturucu kullananlara hapis cezası verse, ülkenin tamamı hapishane olacağını bildiğinden yasağı kaldırıverdi. Cafe shoplarda kanun koruması altında alıp-satıp, içiyorlar.

Ülke fuhuşhane olmuş, Amsterdam’ın Dam meydanı gibi yerlerde aleni pazarlıklar sürüyor. Adam öldürmek de suç olmaktan çıktı. 1929 yıllarının Amerika mafyası işi büyütmüş mafyalıktan devlet olmaya geçmiş ve dünyada her yıl bir milyonun üzerinde insan öldürerek, yiyicilerin sayısını azaltarak, ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor.

Biz, “Kim, adam öldürmeyen, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir adamı öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de bir canı kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibidir” (Maide Suresi, ayet: 5/32) ayeti 1408 yıllık diyerek değiştirmeye kalkmayalım da, çıldırmış insanlık bir gün uçurumun başında aklı başına gelirse, gelebileceği sabit bir nokta olarak yerimizde duralım, deniz feneri gibi yolunu kaybedenlere ışık vermeye çalışalım.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mahmut Toptaş'in Son 10 Yazısı
   Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
   Analar Ağlamasın
   Korona günlerinde yapabileceklerimizden
   Kenetlenme ve selamet yolu
   Ufukta Umut Işığı Doğuyor
   Müslüman Öldürmede Birleşiyorlar
   Kerbela Üniversitesi
   Pisler, temizleri yok ediyorlar
   İyi Haberlere Kulak Veriniz
   Önce Biz Düzelmeliyiz
   Bir Kişi Ne Yapabilir Okuyun Görün

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te