Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Proje Okulları Nedir?
Pazartesi, 26 Şubat 2018 - (10:43)
Recep Öğütçü

Son yıllarda Ak Parti hükümetleri, bütçeden en büyük payı eğitime ayırmaktadır. Öğretmen istihdamı bir milyonu aşmış, temel eğitim on iki yıla çıkmış, hafızlık eğitimini de ihmal etmemek için proje okulları açılmıştır. Tabii ki eğitim ve öğretim konusunu bir köşe yazısına sığdırmak mümkün değildir. Kaldı ki bu konu üzerinde kafa yoran birçok akademisyenimiz, pedagogumuz, uzmanımız var. Bizler biz gazeteci ve bir öğrenci velisi olarak sadece gözlemlerimizi aktarabiliyoruz.

Evet, son yıllarda eğitim altyapısı noktasında çok büyük yol aldık. Artık doğuda, batıda, eğitime katılmayan kız çocuğumuz neredeyse kalmadı. Öğrencilerin annelerine verilen eğitim yardımları bile eğitime katılımda faydalı oldu. Artık parasızlık, yoksulluk eğitime katılmaya engel değildir. Taşımalı sistem sayesinde uzak mesafelerdeki köy çocukları dahi artık liselere devam edebilmekte, hatta burs ve krediler alarak üniversiteyi de anne babasına yük olmadan okuyabilmektedirler.

Ancak iletişim araçlarının, mobil telefonların hayatımıza girmesi, büyük- küçük her bireyin elinde bulunması, biraz olsun okumayı, araştırmayı engelledi, öğrencilerimizin vaktini daha çok almaya ve çalmaya başladı. Ahlaki yozlaşmayı da beraber getirdi, hatta evlerin dağılmasına, boşanmalara, evden kaçmalara yol açtı. Neyse konumuz proje okulları, oraya dönelim:

Hükümetimiz son yıllarda özellikle hafızlık eğitiminin devam etmesi ve canlılığını sürdürmesi için proje okulları geliştirdi ve yürürlüğe koydu. Çok da isabetli oldu. Bu bir ihtiyaçtı ve bir arayış sonucuydu. Temel eğitim on iki yıla çıkınca hafızlık sistemi için bir ara döneme ihtiyaç vardı. Hafızlık dediğimiz süreç zorlu bir süreçti, kabiliyet ve sabır gerektiriyordu. Bir de ideal ezberleme yaşı 10-13 yaşları aralığıydı. Büluğ çağından sonra çocuklarda ezberleme (hafıza) gücü azalıyor ve ezberlen kalıcı olmuyordu. Hükümetimiz bu geçekten hareketle ilköğretimin ikinci kademesinde isteyen ve seçilen öğrencilere hafızlık eğitimi verilmesi kararını aldı. Yabancı dil ağırlıklı proje okulları açarak, seçmeli din ve siyer derslerini de Kur’an derslerine çevirerek, diğer müfredatın da bir kısmını hafta sonuna alarak hafızlık eğitiminin de yapılmasını sağladı. İki üç yıldır bu yeni sistem devam ediyor. Başarılı olundu, müspet neticeler alındı diyebiliriz. "Kervan yolda........

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı
   CHP Hiç Değişmedi Değişmez
   Akşehir Belediyemizin Engelli Duyarlılığı
   Nerede O Eski Dostluklar

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Parasız ve Paralı Sevap İşleme Yolu
Mehmet Ali Tekin
En Büyük Terörist Amerika…
Recep Öğütçü
İmam Hatip Okullarının Misyonu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te