Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Her milletin iyisi vardır
Pazartesi, 26 Şubat 2018 - (10:36)
Mahmut Toptaş

Anneniz, babanız ve çevreniz, bilgisayar yazılımcısıdırlar. Bilgisayarın ne olduğunu bilmeyenler de yazılım yaparlar.

Bu konuda dünyadaki bütün insanlar aynı yazılımı yaparlar ama bölgelere, dinlere, ırklara, renklere göre ayrı yazılım yaparlar.

Bilgisayarın Harddiski, belleği madenidir, dijitaldir, sanaldır ama çocuğun Harddiski kalbidir, aklıdır, gönlüdür.

Bilgisayarın Harddiski değiştirilebilir ama çocuğunki değiştirilemez. Sevgili Peygamberimiz: “Her doğan çocuk (İslâm) fıtratı üzerine doğar. Sonra anne-babası onu ya Yahudi, ya Hıristiyan veya Mecusî yapar.” buyurur. (Buhari, Sahih, cenaiz 80-92, Müslim, Sahih, Kader 25, Tirmizi, Sünen, Kader 5)

Onun için doğuştan iyi olan her çocuğun on yaratanın istediği şekilde programlamak gerekir. Yoksa Trump, Lenin, Putin, Hitler değerlerine göre programlarsak “herkesin elindeki de benim olsun” diyerek dünyayı kan gölüne çevirirler. Her şeye rağmen her milletten, her dinden insanların da fıtratı az bozulanları vardır. Sevgili Peygamberimiz, Medine Yahudilerinden olan Muhayrık için:

“Yahudilerin en hayırlısı Muhayrık’tır” buyurmuş. Tarihimizde vakıf hukuku hakkında ilk eseri yazan Hassaf, Ahkam-ül evkaf sayfa 1 de sevgili peygamberimizin ilk vakfettiği mal, Muhayrık isimli bir Yahudi’nin malıdır.

Muhayrık ölürken mallarının vesayetini sevgili peygamberimize bırakmış. (Bak İbni Sa’d, Tabakatı Kübra 1/502, İbni Hişam, Siyre 2/88) Muhayrık, Yahudi olmasına ve Yahudi kalmasına rağmen Uhud harbinde Sevgili Peygamberimizin yanında yer almış ve Uhud harbinde ölürken bütün mal varlığını Sevgili Peygamberimizin tasarrufuna vermiş ama bu vasiyetini yaparken “Bütün malım Rasülüllaha verilsin ve o da Allah’ın gösterdiği yere harcasın” demiş (Hassaf) Gerçi bu sözlerinden hareketle Muhayrıkın Müslüman olduğuna hükmedenler de olmuştur. Hassaf ise Vakıdi’den naklen Muhayrıkın Müslüman olmadığını, ölünce cenaze namazı kılınmadığını ve Müslüman mezarlığının kenarına defnedildiğini haber verir. Ashabı Kiramda Hakim bin Hızam isimli sahabi, Sevgili Peygamberimize:

Hakîm ibn Hızâm (R) şöyle demiştir: - Yâ Rasûlallah! Ben, cahiliyye döneminde (Yani ben kâfirken) ibadet eden, sadaka vererek, köleleri özgürlüğüne kavuşturarak, akrabaları ziyaret edip onları kollardım. Ne düşünüyorsun, benim müşrikken yaptıklarımdan bana bir karşılık var mıdır? Dedim.

“Sen geçmişte yaptığın hayırlardan dolayı Müslüman oldun” dedi. (Buhari, Sahih, K. Zekât, bab 25) İran Kisra’larından Nuşirevan, kendinden önceki kurallara ve kendi koyduğu kurallara uyduğu için Sasanilerin en adil insanı olarak nam kazanmıştır. Arab’ın Hatemi Tai’si cömertlikte şöhret kazanmıştır.

Kendi milleti, kabilesi, ırkı içinde en samimi, en sevecen, en barışçı, en dürüst, en adil olanları öbürlerine göre iyidirler.

Onun için Sevgili Peygamberimiz, kelimeleri seçerek “Yahudilerin en hayırlısı Muhayrık’tır” demiştir. Cennete veya Cehenneme kimlerin gireceğine kararı ancak Allah celle celalüh verir. O da şöyle haber veriyor:

“…Kim imanı inkâr ederse ameli boşa gider. O ahirette ziyan edenlerdendir.” (Maide süresi ayet 5/5) İslam’ı kabul eden gayri Müslümler araştırıldığında kâfirken de iyi olmaya dikkat eden ve iyiliğin kaynağını araştıran insanlardan meydana geldiği görülür.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mahmut Toptaş'in Son 10 Yazısı
   Kâfire “Sala” Diyen Kahramanlara
   Namlusundan Gül Saçan Bomba Üretelim
   Taşı Gediğine Koymak
   Yüzleşme
   Mevlid’i Anmak ve Anlamak
   Affı Mümkün Olmayan Günah
   Katran Karası Kâfirlik
   Türkçe Ezan üzerine
   Sınır Çizenler Kendilerini Çizerler
   8 Milyar tek parmağa bağlanmış gidiyor
   Kulağımıza Küpe Olsun Bu Kelam

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kâfire “Sala” Diyen Kahramanlara
Mehmet Ali Tekin
Guccalıların Fır Fır Kanunu
Recep Öğütçü
Ruh Sağlığı Kanunu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te