Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Eğitim Bozukluğundan Kan Gövdeyi Götürüyor…
Salı, 05 Aralık 2017 - (12:29)
Mahmut Toptaş

Şu anda 81 il ve 957 ilçemizin müftüsünün yarıdan fazlası Haseki Eğitim Merkezi mezunudur. Haseki’ye, ilahiyat mezunları imtihanla alınır ve 1976 yılından beri bu eğitim devam etmektedir.

Mehmet Savaş ve Halil Gönenç hocaefendiler en uzun zaman ders veren hocalardır.

Allah, onların hepsine sıhhatli, bereketli ömürler versin. Halil hocamız, ilkokul mezunudur. 1950’li 60’lı yıllarda kişinin diplomasına bakılmaz, bilgisine bakılır ve ona göre alınırdı.

İşte o yıllarda dışardan aldığı ilkokul diplomasıyla imtihana katılmış, ilçelerde müftülük yapmış, Urfa il müftüsü iken Haseki’ye hoca olarak atanmış ve 1981-83 yılları arasında bende onun saçtığı altın tozlarından daha değerli ilim zerreciklerini almışım.

Şimdilerde yalnız diplomaya değer verildiğinden bu gün, İmam Ebu Hanife gelse, dağ başında bir köye imamlık görevi istese, yalnız Diyanet kadrosu değil, 80 milyon insanımız ayağa kalkarak saygıda kusur etmezler ama görev de veremezler.

Lokman Hekim gelse tıp fakültesine hademe yapamazlar. Kendi kendini esir eden tek yaratık insandır. Esaretin zararını görse de kendini değiştirmeyi göze alamaz.

İlmi ve ahlakı mükemmel bir ilçe müftümüz anlattı: “Küçük ilçe olduğumuz için yeni tayin edilen vaiz sayımız şehirdeki camiden fazladır. Bunlardan ikisinin ardında namaz caiz olmaz. Harflerin çıkışına dikkat etmez demeyeyim tecvit kurallarından hiçbir haberi yok. Cami imamını uyardım, va’zından sonra öğle namazını kıldırmayı vaize teklif etme, kendin kıldır dedim” dedi.

Elektrik mühendisi olarak devlette memur olmak istiyorsunuz buyurun KPSS imtihanlarında, “Aşağıdaki ülkelerden hangisinde tüm olumsuz koşullara karşın tarımsal üretim fazladır?” sorusunu cevaplayın ve aldığınız puanla bize gelin derler.

Liselere fizik öğretmeni mi olacaksınız buyurun, “Bir tek kelimeyle belirtilebilecek bir kavramı, birden çok kelimeyle anlatmaya `dolaylama` denir”. “Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, dolaylama yoktur?” sorusunu cevaplayın öyle gelin.

Resim öğretmeni mi olmak istiyorsunuz buyurun, “1/5’i dolu olan su deposuna 33 lt su ilave edilirse, ¼’ü boş kalıyor. Deponun dolması için kaç lt daha su gereklidir?” sorusunu bilirseniz resim öğretmeni olursunuz.

Güzel sanatların hat sanatı bölümünü bitiren kabiliyetli bir öğrenci okuldan diploma aldıktan sonra dört yıl daha filan hattattan icazet almak için çalışıyor. Ama aynı hattata o fakültede ders verme imkânı verilmiyor.

Çünkü diploması yok, dışarıdan bir diploma alsa bile KPSS imtihanında, “Yatay eksende gıda , dikey eksende de giyecek ve gıdanın fiyatı giyeceğinkine göre yükselmişse bütçe doğrusu nasıl değişir?” sorusuna doğru cevap veremediği için müzik öğretmeni olamaz.

Bu soruları, KPSS imtihanında sorulan soruları yayınlayan kitaplardan aldım. Bu kitaplara çalıştığının onda birini tecvit kurallarına çalışmayan vaizimiz, imtihanı kazanmış, görevi de kapmış ama müftüsünün ifadesiyle, “arkasında namaz kılınmaz”. Devlet, başta özgürlüğün, eğitimin, sağlığın, güvenliğin, ekonominin önündeki engelleri kaldırsın. Herkes istediği dalda, istediği yerde, istediği kişiden eğitimini alsın.

İhtiyaç anında o alanda en zorlu imtihanı yapsın ve kazananı atasın.

Fizikçi lazım ise o sahada imtihan yapılsın. Müzikçi alınacaksa, müzikten en kapsamlı sorular sorularak kazanan tayin edilsin. Şu anda dünyanın eğitim politikası İmam Ebu Haife’yi, Şafi’yi, Malik’i, Hanbel’i yetiştiren özgür ortamın çok çok gerisindedir.

Onun için dünyada selin götürdüğü candan fazlasını kanın götürmesi bu eğitim bozukluğundan kaynaklanır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mahmut Toptaş'in Son 10 Yazısı
   Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
   Analar Ağlamasın
   Korona günlerinde yapabileceklerimizden
   Kenetlenme ve selamet yolu
   Ufukta Umut Işığı Doğuyor
   Müslüman Öldürmede Birleşiyorlar
   Kerbela Üniversitesi
   Pisler, temizleri yok ediyorlar
   İyi Haberlere Kulak Veriniz
   Önce Biz Düzelmeliyiz
   Bir Kişi Ne Yapabilir Okuyun Görün

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te