Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Sür Geçir mi? Gör Geçir mi?
Çarşamba, 22 Kasım 2017 - (09:02)
Recep Öğütçü

Dünyaya sürüp geçirmek için mi geldik, görüp geçirmek için mi. Elbette görüp geçirmek için geldik. Sürüp geçirmekten murat, saltanat sürmek, cafcaflı yaşamaktır. Görüp geçirmek de dünyaya bağlanmadan tadımlık yaşamaktır. Oturduğu koltuktan kalkmak istemeyenler, dünyayı "sürüp geçirmek” olarak görenlerdir. Koltuklarından gerektiği zaman kalkmasını bilenler de dünyayı "görüp geçirmek” olarak görebilenlerdir.

Nice saltanat sürenler gördük, bugün onların yerinde yeller eser. Kimse bu dünyaya kazık çakmamış, kimse bu dünyadan doyup da gitmemiştir. Sonuçta ölüm vardır, ölüm de hayat da imtihan içindir. Mülk Suresinin ikinci ayetinde, "Hanginizin daha güzel amel işleyeceğinizi denemek- imtihan etmek için ölümü de hayatı da yaratan O’dur” buyrulur. Dolayısıyla ölümü yaratmanın bir hikmeti vardır. Ölüm olmasa bu dünyanın inişli-çıkışlı hayatı çekilir mi? Hastalığı var, ihtiyarlığı var, yokluğu var, kavgası var, gürültüsü var. Bütün bunlar ebediyen devam etse, kimse böyle bir hayatı istemez. Atalar, "bal yiyen baldan usanır” derler. Büyükler, "Sür geçir” dememiş, "gör geçir” demişler. Yani bu dünya saltanat sürmek için değil, görüp geçirmek için vardır, sürme yeri öbür alemdir, cennettir.

Bu dünyanın en büyük zenginleri, en büyük makam sahipleri, en azılı diktatörleri bile sürüp geçirmemiş, saltanatları gün gelip sona ermiştir. Sonları ya bir huzur evinde, ya bir kurşunun hedefinde, ya bir kaza neticesinde, ya kötü bir hastalığın pençesinde, ya aklını ve şuurunu kaybederek bitmiş, yakınları da ölümlerine sevinmişlerdir.

Evet, zalimler için, inatçı günahkârlar için, kötü hastalığa duçar olup acı çekenler için, şuurunu ve aklını kaybedenler için, yaşadıkça çevresine yük olanlar için ölüm nimettir. Zalimler için nimettir, çünkü yaşadıkça zulmeder, zulmettikçe günah yükü artar ve hesabı zor olur. Ölüm, acı çeken hastalar için nimettir, çünkü acılara-ağrılara dayanamaz olunca isyana ve intihara yönelir insan. "Her şeye rağmen ölümü temenni etmeyin, istemeyin. Ölümü arar hele gelirseniz, Ya Rabbi ölümüm hayırlı ise ölümü, yaşamam hayırlı ise yaşamamı nasip et diye dua edin” buyurur Efendimiz.

Şımarıklığın, hırsın, doyumsuzluğun, kalp katılığının, merhametsizliğin tek ilacı ölümü hatırlamak, ölümü hatırlatmaktır. Peygamberimiz, "Kalpler de demirin paslandığı gibi paslanır, onun cilası Kur’an’ı çok okumak ve ölümü çok hatırlamaktır” buyurur. Evet, ölümü hatırlamak, ölümü hatırda tutmak kalbin cilasıdır, yüzlerin nurudur, gafletin ilacıdır.

Peygamber Efendimiz, "Lezzetleri yok eden ölümü anmayı- hatırlamayı çoğaltın” buyurur. Ölümün ne olduğunu yakınlarımızı, sevdiklerimizi kaybedince anlarız. Öyle zamanlarda kalbimiz yufka gibi yumuşar, dünya zevklrinden uzaklaşırız. Hani derler ya, "bin nasihatten bir musibet evladır”. Ölümün bıraktığı acı binlerce nasihatten daha tesirlidir. Onun için önceleri mezar ziyaretini yasaklayan Efendimiz, "Artık mezarları ziyaret edin, zira mezar ziyareti size ölümü hatırlatır” buyurmuştur.

Hepimiz ölümün-mezarın kıyısında geziyoruz. Ölümle aramızdaki mesafe bir nefesten ibaret. Zira ömür nefesle sayılıdır. Rızk bitince işimiz son nefese kalmıştır. Azraile düşen, cesetten ruhu çekip almaktır. İşte o ruhun çıkışı kimine pek zor, kimine de yağdan kıl çeker gibi olacak. En büyük doktorlar bile o son nefesi erteleyemez. Ecelin günü, saati ezelde takdir edilmiştir. "Her ümmet için bir ecel vardır. O saat ne bir an geriye, ne bir an ileriye alınır”.(ayet)

Evet, ölüm temenni edilmez dedik. Kabir hayatındaki uykudan dünyada yaşamak daha hayırlıdır. O sebeple, "Sizin hayırlınız, ömrü uzun olan, ameli güzel olandır” buyurulmuştur. "Ömür uzar mı?” diye tartışılmış. Belki ömür nefes olarak uzamaz ama bereketlenir demişlerdir. Ömür zaman olarak uzar diyenler de olmuştur. Ömrü bereketlendiren, manevi olarak uzatan da sadaka ve sılayı rahimdir. Tecrübe edilmiş ki, akrabasına düşkün olanların, eli açık- hayırsever-cömert olanların daha uzun ömürlü olduğu görülmüştür. Bunun üzerinde düşünmek gerekir. Uzun yaşayanlara sorarlar, ne yedin-içtin de uzun yaşadın? Halbuki i "sadaka verir misin, paylaşmayı sever misin, akrabanla ilgilenir misin? diye sorulmalı.

Şu türkü dörtlüğüyle bitirelim:

"Şu dağlar olmasaydı,

Çiçeği solmasaydı,

Ölüm Allah’ın emri,

Ayrılık olmasaydı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Ankara Kriterlerine dönme zamanı
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te