Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Gönül Gözünü Köreltmeyelim
Cuma, 24 Mart 2017 - (10:45)
Mahmut Toptaş

Başımızdaki göz, ağaçtaki çiçeği görür. Gönül gözü ise çekirdekteki çiçeği görür

Baştaki göz, elmayı görür, gönül gözü ise elma, alınmış mı, çalınmış mı? Alın teriyle mi sulanmış, kanla mı sulanmış bunu araştırır.

Baştaki göz, bülbülü bir çiğnemlik et görür, gönül gözü ise dünyanın bütün müzik aletlerinin toplamından daha büyük ve güzel görür.

Uluslararası ilişkilerde göz, diğer devletlerin servetini görürken, gönül gözü ise o serveti elinde tutan bileği değil, o bileği yönlendiren yüreği görür ve ona seslenir.

Herkesin, gönül gözü vardır. Rabbimiz, bunu bize doğuştan vermiştir.

Ancak bazı hatalarımız nedeniyle gözlerimiz zayıfladığı, şaşı olduğu, kör olduğu gibi gönül gözümüz de çevrenin etkisi, eğitimin yönlendirmesi ile kararabilir. Yanılmalar, çift görmeler olabilir.

Hâkim rüşveti cebe indirdikten sonra haklıyı haksız görmeye başlar. İşaret parmağınızı gözünüzün ucuna biraz bastırarak karşınızdakine bakarsanız, karşınızdakini çift görürüsünüz.

Gönül gözünüze de baskı yaparlarsa Müslüman’ı mürteci görmeye, mürteciyi entel görmeye başlarsınız. Biz, yüzümüzü ve gözümüzü günde beş vakit namazda Abdest suyu ile temizlerken, gönül aynamızı da “takva” ile sırlamaya, amelle cilalamaya çalışırsak görüntüler net olur. Haklıyla haksız apaçık belli olur.

Rabbimiz: “Ey iman edenler, eğer Allah’tan sakınırsanız O size furkanı (iyilikle kötülüğü ayırt edecek nuru) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi afveder. Allah büyük lütuf sahibidir.” buyurur. (Enfal süresi ayet 8/29)

Allah’ın emirlerini yerine getirerek yasaklarından kaçınarak parlatılan gönül aynası, varlığa sevinmediği gibi yokluğa da yerinmez. Ayna, önünden gelip geçenlerden rahatsız olmaz.

İslâm’ı hakkıyla yaşayan insanların gönlü, en hassas kuyumcu terazisinden daha hassas olur. Efendimizin ifadesiyle “Haram, gönülde çarpıntı meydana getirir, helal ise gönle huzur verir” buyurur. (Cami-ül-ulum, İbni Recep 15 ve 27’nci hadislerin şerhi) Böyle bir gönle sahip olanlara ise Peygamber Efendimiz: “İnsanlar fetva verseler de kalbine danış” buyurmuş. (Ahmet, Müsned 3/112)

Eroin kullananın gözleri şeşi-beş (altıyı beş) görmeye başladığı gibi inkârla gönlünü, haramla midesini dolduranların gönüllerinin terazisi, topu kaçmış kantar gibi “hep bana, hep bana” demeye başlar. Şu anda Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sorunu bu! Yolsuzluk dosyalarının temelinde İslâm’a yan bakma vardır. Fertlerin kalbi olduğu gibi toplumlarında kalbi vardır. Toplumların kalbi, yaratanının yolunda “toplu vurdukça onu top sindiremez.” Sosyologların “Ma’şeri vicdan” dedikleri bu toplumun gönül gözü, âlimlerinin, siyasilerinin, sanatkarlarının, komutanlarının, hâkimlerinin, hamallarının, zenginlerinin, fakirlerinin, doktorlarının, hastalarının gözüyle olayları değerlendirir.

Onun için Rabbimiz, Peygamber Efendimize:

“De ki: “İşte benim yolum. Ben, Allah’a basiretle da’vet ederim. Ben ve bana uyanlar da (böyle). Allah’ı tesbih ederim. Ben müşriklerden değilim.” (Yusuf süresi ayet 12/108) buyurarak basiretle, Toplumu yanıltmadan, yanlışa yönlendirmeden, parlak gönüllerden dışarı sızan parlak delillerle, hikmet dolu sözlerle, güzel nasihatlerle davet etmemiz istenmekte.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mahmut Toptaş'in Son 10 Yazısı
   Parasız ve Paralı Sevap İşleme Yolu
   Yüzakı Müslümanlar
   Aile Reisinden Devlet Başkanına Kadar
   Kâfire “Sala” Diyen Kahramanlara
   Namlusundan Gül Saçan Bomba Üretelim
   Taşı Gediğine Koymak
   Yüzleşme
   Mevlid’i Anmak ve Anlamak
   Affı Mümkün Olmayan Günah
   Katran Karası Kâfirlik
   Türkçe Ezan üzerine

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Parasız ve Paralı Sevap İşleme Yolu
Mehmet Ali Tekin
Sanayi Mahallesi’nin ‘Hoca’sı…
Recep Öğütçü
İmam Hatip Okullarının Misyonu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te