Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Şubat Ayı Şehidlerimiz (2)
Çarşamba, 16 Mart 2016 - (15:29)
Mehmet Ali Tekin

tekin.mehmetali@gmail.com

Ali Rıza Bayzan ( Seyyid Hüseyin) 06 Şubat 2000 Çeçenistan

Ali Rıza Bayzan, 1969 tarihinde Trabzon'da doğdu. İmam Hatip Lisesini bitirdi. Bursa’da yerel radyoda bir süre spikerlik yaptı. 1994-1996 Çeçen cihadına katıldı. Savaşın son bulmasıyla ailesinin yanına döndü. İlk çocuğu, cihad meydanlarında iken doğdu. Oğlunun isminin "Cihad Yusuf" olmasını istedi. Oğlunu hiç görememişti. Oğlunu, özleyip özlemediğini soranlara "Benim birinci çocuğum silahım. Onunla bu dünyada beraberiz. Cihad Yusuf'umla ise cennette beraber olacağız."diye cevap verirdi.

Ali Rıza iyi huylu, güler yüzlü bir kardeşimizdi. İnsanlarla bir arada olmaktan pek hoşlanmaz, sürekli kitap okur tefekkür ederdi. Namazlarında huşu içerisindeydi. Namazlarda sürekli ağlardı. Yaralı ve esir mücahid kardeşlerine sürekli dua ederdi.

1.ve 2. Dağıstan operasyonlarına katıldı. En tehlikeli ortamlara, hiç gözünü kırpmadan girebilecek kadar atılgan ve cesur, bir mizaca sahipti. Grozni'den çıkış esnasında, 6 Şubat 2000 tarihinde, yanına düşen bir havan topundan aldığı yara ile şehid düştü.

Salih Turan (İbrahim) 06 Şubat 2000 – Yermolov

Salih Turan, aslen Gümüşhaneli olmakla beraber, İstanbul'da 1972 yılında doğdu. Bağcılar Meslek Lisesi mezunu olup, cepheye giderken, Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Bölümü, son sınıftan bir dersi vardı.

Çeçenistan cephesine ilk olarak, 1996 yılında katıldı. Barış ilan edilişinden sonra, Türkiye’ye döndü. Ailesiyle birlikte umre ve hacca gitti.

1999 yılında başlayan 2. Çeçen savaşı için cepheye koştu. Kanas Dürbünlü silahını iyi kullanıyordu. Şehadetinden iki gün önce de, bir Rus askerini görerek vurmuştu.

Dağıstan'da cihad ilan edildiğini duyar duymaz, cepheye koştu. Fakat bu gelişi daha değişik bir gelişti. Geldiği ilk gün, birçok mücahid O'nun şöyle söylediğine şahid oldu: "Allah'a yemin ederim ki, buradan elimi kolumu sallayarak geri dönmeyeceğim. Allah'ın izniyle burada şehid olarak rabbime kavuşacağım." İbrahim, Kanas isimli dürbünlü tüfeğini çok severdi. Şehid olduğunda da, yanında bu silahı vardı. Bu silahıyla sık sık operasyonlara girer ve Ruslara ta'zir ateşinde bulunurdu. Şehadetinden iki gün önce de, bir Rus askerini görerek vurmuştu.

Grozni'yi kuşatan Ruslara karşı direniş destanları yazanların arasında yer aldı. Mücahidlerin Grozni'yi boşaltma kararı üzerine çekilirken, Yermolov yakınlarındaki bir köprüyü geçerken yaralandı. Yaralı olmasına rağmen, güneye doğru yol almak gayesiyle savaşmakta olan grubun, saflarında kaldı. Güney bölgesindeki ağır Rus bombardımanları sırasında, yolculuk anındaki yorgunluktan takatsiz kaldı, bir taraftan da tıbbi bakım yetersizliğinden dolayı, 6 şubat 2000 günü şehadet şerbetini içti.

Mehmet Kaya 5 Şubat 1993 Şanlıurfa

Viranşehir’de Molla Muhammed Sena Mağaç’ın şehadetinden sonra, PKK’nın karanlık yüzlü katilleri, daha da azgınlaştı. Emperyalist kafirlerin kiralık maşası olan PKK katilleri, bu sefer Mehmet Kaya’yı hedef aldılar.

Mehmet Kaya, çevresinde sevilen, yumuşak tabiatlı birisi olarak tanınıyordu. Sekiz çocuklu fakir ailesini, geçimini temin etmek için mobilya tamiri yapıyor, ailesinin nafakasın nasırlı elleriyle kazanmaya çalışıyordu. Her zaman İslam’ın savunucusu olmuş. Mehmet Kaya da diğer şehidlerimiz gibi, İslam düşmanlarının gözüne batmıştı. Küçük dükkânına astığı “Hayat iman ve cihaddan ibarettir” levhası, O’nun hayatının göstergesi olmuştu. Mehmet Kaya da, bu ilkeyi şiar edinen Hz. Hüseyinler, Metin Yükseller gibi şehadete ulaşıyordu. Beş Şubat günü, evine gelen iki PKK özel timi, O’nu dışarı çıkarak yaralıyor, kaldırıldığı Viranşehir hastanesinde (ne hikmetse) elektrik kesildiğinden, müdahale yapılmayan Mehmet Kaya, tüm hayatı boyunca özlediği şehidlik makamına yükseliyordu. PKK’nın tehditlerine kulak asmamış, İslami yaşantısından taviz vermemişti O.

PKK bu gün, TC’ye karşı ateşkes ilan ediyor. TC ve PKK özel timleri, Müslümanların katledilmesinde aynı safta birleştiler. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar, Hizbullahi hareket, ne PKK’nın cinayetleriyle, ne de TC’nin işkenceleriyle önlenemez. Şehidlerimiz, İslami hareketin lokomotifi olmaya, devam ediyor. Mehmet Kaya’nın kanı da diğer şehidlerin kanı gibi mücadelemize ışık tutuyor. PKK da, TC’de döktükleri kanda boğulacaklardır.

Yolunu sürdüreceğiz ey şehid. Abdullah Ercan- Viranşehir

Molla İhsan Yeşilırmak 8 Şubat 1993 Batman

8 Şubat 1993 günü Batman’ın Karşıyaka semtinde saldırıya uğrayan Molla İhsan, iki kişi tarafından kurulan pusuda, aldığı kurşun yaralarıyla, şehadete ulaştı. Molla İhsan’la beraber oğlu Mahmut Yeşilırmak da, isabet eden kurşunlarla, ağır yaralanarak tedavi altına alındı.

Kürdistan toprakları, emperyalist kafir ve kuklacı rejimlerin tahakkümleri altına girdi gireli, nice acıklı anlar yaşamıştır. Mazlum Kürdistan toprakları ve onun mazlum halkı, devamlı zulümlere maruz kalmış, nice şehidler, nice yıkımlar ve sürgünlerle karşı karşıya kalmıştır. Tüm bunlarla birlikte insanımız gerek pasif gerekse aktif olarak, bu zulüm ve yıkımlara karşı, bir isyan göstermiştir. Sönen bir muma karşılık, onlarca yüzlerce, mum yanmıştır. Bazen bu mumlar birer meşaleye dönüşmüş, etraflarını uzun süre aydınlatmışlardır. Bu meşaleler belki söndürülmüştür, ama yerlerini daha aydınlatıcı meşaleler doldurmuştur. Rabbimizin inayetiyle bu meşaleler, Kürdistan’ın özgürlüğüne dek sürecektir inşaallah.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mehmet Ali Tekin'in Son 10 Yazısı
   Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
   Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
   Kirlettiler
   Hizmete Adanmış Bir Ömür
   Amerika Neden Karıştı?
   27 Mayıs’ın Hatırlattıkları
   Fetih Mitingleri ve Hasan Süren'in Şehadeti
   Korono Günlerinde Bayram Namazı
   Azim Hatadan Dönelim
   15 Mayıs Hava Şehidleri Günü
   Küresel Vahşiler Tepişiyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te