Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Yeni Şeyler Söylemek Lâzım
Pazar, 22 Kasım 2015 - (20:57)
Recep Öğütçü

Seçim sürecinde epeyce siyaset yaptık, hizmetlerden ve hezimetlerden bahsettik. Nankör tiplerden olmadık, doğruları söylemeye çalıştık. Benim ifadelerim birilerinin hoşuna gitmemiş olabilir. “Hoca siyaset yapma, bu sözler sana yakışmıyor, sen köşene çekil, başka işlere bak, Kur’an’ını oku” diyenler de olabilir.

Ben hocayım diye köşeye çekileyim, o kamu görevlisiyim diye etliye sütlüye karışmasın, bir başkası “her kesime gülücük dağıtmak zorundayım, çünkü menfaatim, ticaretim bunu icap ediyor” desin. Peki, doğruları kim söyleyecek, doğru siyaseti kim yapacak? Ayrıca bizler particiliği (siyaseti) bir menfaat yolu olarak görmüyoruz, aksine bir ibadet olarak telakki ediyoruz. “Cihad” dediğimiz kavramın içine girer doğru siyaset. Cihad, yani din ve ulvi değerler uğruna mücadele etmek, her müslümanın üstüne farzdır. Hep birlikte bu yükü omuzlamalı, her müslüman memleket ve din meselesiyle ilgilenmeli, meydanı sahtekarlara bırakmamalıdır. Herkes elinden geleni, gücünün yettiğini yapmalı. İşte bizim gücümüzde dün ve bugün yazmaya yetiyor, biz de onu yapıyoruz.

Evet, artık incinme ve incitme zamanı değil. Kendimizden bildiklerimizle hep dayanışma içinde olmalı, muhalefette olanlara daha bir nazik davranmalıyız.

Önümüzdeki hafta, 1-17 Aralık günlerinde Hazreti Mevlana’nın Şebiarusunu idrak edeceğiz. Dolayısıyla bugünlerde Hazreti Mevlana’dan daha çok söz etmek gerekir. Biz de bugünkü yazımızın konusunu onun bir sözünden aldık.

“Dün dünde kaldı cancağazım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım” diyen Hazreti Mevlana asırlar öncesi değişimden ve değişmekten söz ediyor. Akmaktan, duruluktan bahsediyor.

Birçoğumuz maalesef düne takılıp kalıyor. Yeniliğe, değişime ayak uyduramıyor. Bu konuda gençler daha değişimci, yeniliklere daha açık. Onun için hiçbir parti sabit oyundan bahsedemiyor, seçmenini çantada keklik göremiyor. Seçmen eski seçmen değil, siyasetçi de bunun farkında. Hani demişler ya, “değişmeyen sadece değişimdir”.

Konumuzun başına dönersek, seçim öncesindeki davranışlarımız, takıntılarımız, tepkilerimiz, sözlerimiz geride kalmalı, özellikle milli varlığımıza, bütünlüğümüze göz diken dış ve iç güçlerin senaryolarına karşı hükümetimizin yanında olmalıyız. Birilerine olan şahsi kinimiz adaletsiz olmamıza yol açmamalı, şahsi hesaplarımızla hareket etmemeliyiz. Gerekirse “ben yanılmışım” diyebilmeliyiz. Şunu unutmamalıyız; partiler din değildir, isimler değişmez değildir. Birileri gider birileri gelir, ama biz hep millet olarak yaşayacağız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı
   CHP Hiç Değişmedi Değişmez
   Akşehir Belediyemizin Engelli Duyarlılığı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Asgari Ücrete Bir de İslami Açıdan Baksalar
Mehmet Ali Tekin
Bosna Seyahati…
Recep Öğütçü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te