Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Medeni Kanun Yeniden Ele Alınmalı
Cumartesi, 07 Kasım 2015 - (22:21)
Recep Öğütçü

Bilindiği gibi Cumhuriyetin ilk yıllarında, Osmanlının son döneminde kullandığı Mecelle ve Aile Kanunnamesi yürürlükten kaldırılmış, Avrupa’dan tercüme edilen kanunlar kabul edilmiştir. Medeni kanunumuz İsviçre’den alınmış, diğer kanunlar da İtalya ve Almanya’dan kısmi değişikliklerle kendimize uyarlanmıştır.

Pekiyi, Avrupalı bu kanunları oluştururken salt akıl ve bilimden mi faydalanmıştır? Hayır, Avrupa kanunlarının temeli Hristiyan ve Roma kültürüne dayanmaktadır. Dolayısıyla İslam dahil bütün semavi dinlerden esintiler vardır, eski Yunan kültüründen ilham alınmıştır. Bakmayın bizimkilerin şeriat düşmanlığına. Avrupalı da kanunlarını yaparken kendi inandığı şeriatından bal gibi faydalanmıştır. Bugüne geldiğimizde bizim de kendi kanunlarımızı yaparken kendi öz kültürümüzden, inandığımız kaynaklardan (Kuran ve Sünnetten) faydalanma hakkımız vardır, hatta gereklidir. Yüzde doksan dokuz oranında müslüman olduğunu iddia eden bir milletin meclisinde kendi değerlerine dayanan kanunların yapılması neden yadırgansın ve niçin olmasın!

Evet, bu çerçevede medeni kanunumuz yeniden ele alınmalı, laiklik ilkesini öne sürerek dinin vaz ettiği ilkeler göz ardı edilmemelidir. Avrupalının anladığı ve uyguladığı laiklik, devletin bütün din mensuplarına eşit mesafede olmasıdır, din ve ibadet özgürlüğüdür. Kanun yaparken dinden ve kültürel kaynaklardan faydalanmamak gibi yasak yoktur. Çin devleti kendi kanunlarını yaparken Konfüçyüs’ten faydalanmıştır. Biz de kanunlarımızı tartışırken ve yaparken inanç değerlerimizi göz önünde tutmalı, İslam fıkhından geniş şekilde yararlanmalıyız. Ak Parti hükümetleri döneminde hep tartışmaya açılan zina, taciz ve tecavüz suçlarının cezaları inançlarımız açısından tekrar ele alınmalıdır. Nikah kıyma usulleri ve boşama gerekçeleri yeniden düzenlenmeli, çifte nikah ortadan kaldırılmalı müftülere de nikah kıyma yetkisi isteğe bağlı olarak tanınmalıdır.

Ayrıca miras hukuku tekrar ele alınmalı, İslam fıkhındaki “Feraiz” ilkeleri ışığında yeniden yazılmalıdır. Örnek olarak, bugünkü miras hukukumuzda ölenin çocuğu varsa anne- babaya miras düşmez. Halbuki İslam hukukunda her hâlükârda anne- babaya da ölen çocuğun mirasından pay ayrılmıştır. Ölenin çocuğu varsa altıda bir oranında anne ve babaya ayrı ayrı mirastan pay verilir. Günümüzde şehit maaşları hanıma intikal ettiği halde anne- babaya intikal etmemektedir. Şehidin veya diğer genç ölenlerin maaşından anne- babanın da hak sahibi olması ilahi adaletin gereğidir. Çünkü onu yetiştiren anne babadır. Sağlığında anne babasına bakmak zorunda olan evlat, ölünce de sağ kalan anne babasına malıyla ve maaşıyla destek olmalıdır.

Evet, şeriat düşmanlığı aslında din düşmanlığıdır. İnsanı yaratan Allah, onu en iyi şekilde eğitecek ve en etkili şekilde suçtan caydıracak kanunları da vazetmiştir. Huzur ve adalet içinde bir hayat sürmek için, O’nun kanunlarından mutlak faydalanmalıyız. Kuran ve Sünnet insanlık için en sağlam kılavuzdur. Bu iki kılavuzu laiklik ilkesini öne sürerek ihmal etmemeli, kanun yaparken tarihi birikimimizden istifade etmeliyiz. Aklı yanılmaz ve batılı kavramları değişmez doğru olarak görmemeliyiz. Akıl sübjektiftir, vahiyden ışık alırsa doğruyu bulabilir. Salim akıl vahiy ile hiç bir zaman tenakuza düşmez.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı
   CHP Hiç Değişmedi Değişmez
   Akşehir Belediyemizin Engelli Duyarlılığı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Asgari Ücrete Bir de İslami Açıdan Baksalar
Mehmet Ali Tekin
Bosna Seyahati…
Recep Öğütçü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te