Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Genç Olmak Varmış!
Çarşamba, 14 Ekim 2015 - (17:06)
Recep Öğütçü

Ak Partinin seçim beyannamesini dinleyince “genç olmak varmış” dedim. Gençlere o kadar çok müjde var ki, bu imkânlar karşısında cesaret ve beceri sahibi hiçbir gencin işsiz kalması mümkün değil.

“Ah param olsa şunu yapardım bunu yaparım” diyenlere, “al sana para, imkan, kaynak, sermaye, tezgah” deniyor adeta. Başarılı işadamlarına bakıp da, “param olsa ben de bu insan gibi başarılı olurdum” diyenlere, proje bilenlere, hayal dünyası zengin ve cesur olanlara “işte imkân, buyur çalış, üret” deniyor.

Evet, bizde müteşebbis ruhu Avrupalıdan fazladır. Avrupa’ya işçi olarak giden birçok Türk’ün bugün orada büyük işadamı olduğunu görüyoruz. Ak Parti hükümetlerinden önce yüzlerle ifade edilen milyarder zengin müteşebbis sayımız bugün binlerle ifade ediliyor. İlk 100’ün içine giren zengin şirketlerin birçoğu doksanlı yıllarda kurulmuştur, henüz yirmili yaşlardadır. Şunu anlıyoruz ki, Ak Parti hükümetleri teşebbüs ruhu olanların hep yanında olmuş, önlerini açmış, yatırımcıya imkanlar sunmuştur. Özelleştirmelerle özel teşebbüsü teşvik etmiş, üretimi patlatmış, devleti hantal yapıdan kurtarmış, kabiliyetleri ortaya çıkarmıştır. 1 Kasım seçim beyannamesiyle bu desteğini daha da artırmakta, gençleri müteşebbisliğe teşvik etmektedir.

Geçen televizyonda başarılı olmuş işadamlarının hayat hikayeleri anlatılıyordu. Namık Tanık isimli bir işadamımızı izledim. Hayırsever ve inançlı bir işadamı kendisi, Türkiye’nin kanalizasyon borularını üreten dev fabrikaların sahibi. Dikkatimi çeken husus, bu zenginimiz, babasının dükkanında daha yedi yaşındayken ev kadınlarına kireç satıyor. Daha on sekiz yaşında şirketini kuruyor ve bağımsız iş yapmaya başlıyor. İlk işi, altı dairelik bir ev yapıp satıyor. Bugün dev alt ve üst yapı şirketleriyle, AVM’leriyle Türkiye’de ilk yüz işadamının arasında sayılıyor. Hayrına hastaneler, okullar, camiler yaptırıyor. Seçme ve seçilme yaşına ulaşmadan şirket kuran ve inşaat yapan bir gencin bugün geldiği noktayı düşündüğümüzde gençlere güvenmek gerektiğini anlıyoruz.

Sayın Başbakan, iş kuran gençlere hibe ve faizsiz kredi desteği vermekle aslında balık vermiyor, balık tutmayı öğretiyor gençlere. Sermayeniz devletten, iş kurun ve üretin diyor. Bir yıllık maaşınız devletten, bir şirkette iş bulup kalifiye eleman olun diyor. İş kurarsanız üç yıl gelir vergisinden muafsınız diyor. Bütün bu imkanları görüp de “şimdi genç olmak varmış” demez mi insan?

Gençlere şunları da söylüyor Sayın Davutoğlu: Gençler! Devlet kapısında, belediye kapısında, iş-kur kapısında, özel şirketlerin kapısında el ayak öpüp iş beklemeyin, işinizi kendiniz kurun, kendinize çalışın. Hem siz kazanın hem millet ve devlet kazansın, istihdam yaratın, üretin. Topal tilki gibi onun bunun eline bakmayın, artıkçı olmayın, aslan misali kendi avınızı kendiniz tutun, artığınızla başkaları geçinsin. Yani alan el değil veren el olun. Maaş alan emir alır, unutmayın.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı
   CHP Hiç Değişmedi Değişmez
   Akşehir Belediyemizin Engelli Duyarlılığı
   Nerede O Eski Dostluklar
   Edeb Ya Hu!

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Yüzakı Müslümanlar
Mehmet Ali Tekin
PKK'nın Anası Mason 12 Eylülcüler
Recep Öğütçü
İmam Hatip Konusu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te