Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İnsanoğlu Hırslıdır
Cuma, 09 Ekim 2015 - (22:27)
Recep Öğütçü

İnsanoğlu, hırslı, açgözlü, aceleci, nankör, unutkan, cimri ve bencil yaratılmıştır. Bunların hepsi de nefis sahibi olmasındandır ve nefs-i emmarenin özellikleridir. Nefis, insanı meleklerden ayırır ve farklı kılar. “ … Muhakkak ki nefis insana kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmet ettiği (koruduğu) müstesna” (Kehf Suresi).

İnsan nefsinin özelliklerinden olan hırs konusunu biraz açalım:

Evet, insan hırslı yaratılmıştır. Bu hırsını dozunda tutmaz, iradesiyle helal dairesinde hareket etmezse, şeytanın tuzağına düşer, uçurumdan yuvarlanır, hem dünyasını hem ahiretini mahveder. Hırs, bıçaktaki kan bulaşığını yalarken dilini kestiren ancak hırsından dolayı haberi olmayan, acı duymayan kedinin misalidir. İnsanoğlu da hırsı uğruna maddi ve manevi dünyasını kaybeder de farkında olmaz. Hırs, dozunda olursa faydalı olur, dünyayı imar eder, insanlığa faydalı olur. Hırsı olmayan insan terakki edemez, başaramaz, kazanamaz, bir yere gelemez, hep köle olarak, el açarak yaşamak zorunda kalır. Bugün dünyayı imar eden zenginler ve devlet başkanları varsa, onları oralara getiren hırslarıdır, çelikten iradeleridir. Rabbimiz kullarına hırs vermiş ki, onunla cenneti de kazanırlar, hırslarına yenik düşerlerse cehenneme yuvarlanırlar. Demek ki hırs bir bıçak gibidir, onunla salata da doğranır, cinayet de işlenir. Cennetin de cehennemin de anahtarı hırsta gizlidir. Hırsını dizginleyebilen, hırsıyla zengin olup da malını Allah yolunda harcayan, hırsıyla bir makam ve mevkiye gelip de oradan insanlığa hizmet eden insan cennet yolundadır. Aksine hırsına gem vuramayan, hırsını yenik düşüp haram yollara sapan, “haram helal ver Allah’ım, garip kulun yer Allah’ım” diyen insan da cehenneme adaydır.

Baktığımız zaman büyük siyasetçilerin hırsları da büyüktür. Zorluklar karşısında pes etmemişler, kapı kapı dolaşıp insanların teveccühünü kazanmışlar, az uykuyla yetinmişler, yurdun her karışını gezmişler, tanıtmışlar, tehlikelere göğüs germişler ve siyasi en yüksek makamlara gelmişler. İşte Tayyip Erdoğan örneği. Ama o hırsına yenik düşmemiş, Allah’ın yasaklarına çiğnememiş, mazlumlara sahip çıkmış, Esed gibi diktatörlüğe soyunmamış, geçmişini unutmamış, darbecilere ve demokrasi dışı güçlere yol açmamış, mazbut aile yapısından ve mütevazı yaşam tarzından taviz vermemiştir. Tayyip Edroğan’ın hırsı, iddiası olmasaydı onca iftiralar karşısında dik duramaz, çoktan siyaset hayatını bitirirdi. Ama o bir davanın önderi olduğunu biliyor, makamın cazibesine kapılıp emperyalist güçlerin kirli tuzaklarına düşmüyor. Allah yolunu açık etsin.

Birçok siyasetçi de hırsına yenik düşmüş, siyasette kalabilmek için hakim güçlerle işbirliğine girmiş, sağdan sola savrulmuş, bugün ölmüş, arkasından “Fatiha” okuyanı yoktur.

O halde hırslarımız, iddialarımız olmalı, ama o hırsla geldiğimiz makamda kibir yapmamalı, zalim olmamalı, geldiğimiz yeri hiç unutmamalıyız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Önce Biz Düzelmeliyiz
Mehmet Ali Tekin
Ülke Uçuyor Aile Batıyor
Recep Öğütçü
Proje Okulları Tuttu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te