Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İhale Yasası
Pazartesi, 05 Ekim 2015 - (10:55)
Recep Öğütçü

Kamu yatırımlarının ağır aksak gitmesinde, yavaş yürümesinde ihale yasasının önemli bir payı vardır. Kamu, en küçük alışverişinde, alışında, satışında, yatırımında ihaleye çıkmak zorundadır. Kamudaki soygun düzenini bozmak, kamu adına imza atan bürokratı her türlü şaibeden korumak, devletin şeffaf olmasını sağlamak, devletin yatırımlarını daha ucuz fiyata yapmak, milletin hakkını korumak, devlette israfı ve talanı önlemek, sahteciliğe prim vermemek, her bireye veya işadamına devletin eşit mesafede olduğunu göstermek, yandaş kayırmacılığının önüne geçmek için ihale yasası vardır, iyi ki de vardır.

Bugün belediyelerimizde bir toplu iğne dahi ihaleyle alınmakta, kamunun bir karış arazisi dahi ihaleyle satılmakta, bu konuda belediye başkanlarımız hassas davranmakta, müdahaleden sakınmaktadır. Belediyeden iş alacak, satın alacak, kiralayacak her hangi bir firma veya şahıs, basın aracılığıyla duyurulan ve herkese açık olan ihaleye katılır, bir heyet huzurunda açık artırma usulüyle, kapalı zarf usulüyle, teklif almak veya teklif vermek usulüyle ihaleyi alır veya alamaz.

Burada şartname hazırlamak çok önemlidir. Şartnamede yapılan küçük bir hata, unutma, ihmal büyük zararlara ve menfaat kaybına yol açabilir. İhalesi alınan işin gecikmesi veya başlı bırakılması karşılığında uygulanacak ceza, işadamını bağlayan en önemli yaptırımdır. Görüyoruz ki, kamu yatırımlarında yaşanan gecikmelerin bir kısmı firma ihmali veya beceriksizliğinden, bir kısmı da kamunun parayı (tahsisatı) geciktirmesinden dolayıdır.

Ak Parti hükümetlerini diğer hükümetlerden ayıran en önemli özellik; önce parayı ayırır sonra ihaleye çıkar, ihaleyi alan da zamanında teslimini sağlar, zamanında teslim etmeyen müteahhidi de cezalandırır. İşte bu sebeple son on üç yılda yatırımlar hızlanmış, başlı kalmış birçok kamu yatırımı zamanında bitirilmiş, birçoğu da zamanından daha erken teslim alınmıştır. Ak Parti iktidarlarında müteahhit devlete daha çok güvenmekte, korkmadan ihaleye girmektedir.

Gel gör ki işini savsaklayan, yarım bırakan, zamanında teslim edemeyen, devletin veya belediyenin imajına zarar veren firma ve müteahhit de yok değil. Belediyelerimiz de bazen bu tür müteahhitlerin tuzağına düşmekte, birçok belediye başkanı müteahhidin ihmali yüzünden halkın tepkisini çekmektedir.

Evet, belediyeler görevini yapmaktadır, kendi personeliyle yapamayacağı işleri ihaleyle özel firmalara vermektedir. Alan firma ise bazen işi savsaklamakta, bunun faturası da belediyeye çıkartılmaktadır. İşte Çumra giriş yolu da bunlardan biridir. Burada firmanın geciktirmesi veya plansız çalışması vardır. Halk ta ister istemez şikayetçidir. Bize düşen, şimdilik sabır tavsiye etmek.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Önce Biz Düzelmeliyiz
Mehmet Ali Tekin
Ülke Uçuyor Aile Batıyor
Recep Öğütçü
Proje Okulları Tuttu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te