Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Yerli ve Milli Olmak
Cumartesi, 03 Ekim 2015 - (00:13)
Recep Öğütçü

Sayın Cumhurbaşkanı 1 Kasım seçimlerine yönelik bir konuşmasında halka, “yerli ve milli olanları seçin” tavsiyesinde bulundu. Bir kısım kalemşorlar, yerli ve milli olamamanın kompleksiyle “milli” ve “yerli” kavramları üzerine epeyce yorumlar yaptılar, sorular sordular, eleştirilerde bulundular, dalga geçtiler, Cumhurbaşkanını adeta topa tutular.

Vay efendim, “Balkan göçmeni olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da milli değil mi? Kürtler milli değil mi?” gibi saçma sapan sorular sordular, milli ve yerli kavramlarını başka mecralara çektiler.

Daha sonra Ak partili bakanlardan Mehmet Ali Şahin’in de açıkladığı gibi, milliliğin ve yerliliğin kanla, soyla, coğrafyayla ilgisi yok. Yerlilik ve millilik zihniyetle ilgili. Zihni ve zihniyetiyle Türk milletinin değerlerini içselleştiren, kendisini bu toprakların değişmez sahibi ve bu milletin asli üyesi hisseden, hamuru bu milletin mayasıyla yoğrulmuş, bu milletin tarihiyle ve kültürüyle barışık; bayrağı, vatanı, dini ve namusu uğruna canını ve malını feda etmeye hazır olanlar millidir ve yerlidir. Ülkesini, devletini ve hükümetini başka ülkelere, başka güçlere şikayet edenler, kendi değerlerinden, kendi tarihinden utananlar ve kendi geçmişine sövenler, kendine özgüveni olmayıp bizden adam olmaz diyenler yerli ve milli olamazlar.

Bizlere ilkokul çağlarımızda “Yerli malı Türkün malı/ Herkes onu kullanmalı” diye tekerlemeler ezberletirlerdi. Buradaki “yerli malı” kavramı bu ülkede üretilen ziraat ve sanayi ürünü anlamında kullanılırdı. Amaç, yerli üretimi teşvik etmek, yerli malını kullanmayı özendirmekti. Yine sporculardan milli takıma seçilen anlamında “milli sporcu, milli futbolcu tabirleri kullanılır. Bu anlamdaki milli ve yerli kavramları bizim konumuzun dışında. Millilikten ve yerlilikten kastımız, bir coğrafyada doğup büyümek, bir milletin ferdi olmak ve bir takıma seçilmek değil, kendini bu millete ait hissetmektir. Yani duygudaşlıktır. Hani ne derler ya, “aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu taşıyanlar anlaşır”.

Duygu birliği, gönül birliği, dava birliği, millilikte ve yerlilikte esastır, o da insanlara hastır. Aksi halde bu topraklarda otlar da, dikenler de, güller ve çiçekler de yetişmektedir. Dikenlerin görevi batmaktır, çiçeklerin ve güllerin misyonu da güzel kokmaktır. İşte biz batan dikenleri değil kokan çiçekleri yetiştirmenin peşindeyiz, milletvekillerinin de çiçek ve güllerden oluşmasını istiyoruz.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Önce Biz Düzelmeliyiz
Mehmet Ali Tekin
Ülke Uçuyor Aile Batıyor
Recep Öğütçü
Proje Okulları Tuttu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te