Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Sosyal Devlet Yolunda Mesafe Aldık
Perşembe, 01 Ekim 2015 - (08:04)
Recep Öğütçü

Anayasamız, devletimiz Türkiye Cumhuriyetini tarif ederken, “laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti” ifadesini kullanır. Yıllarca devletimizin laik özelliği öne çıkarıldı, laiklik adına dindar insanlar baskı altında tutuldu, başörtülüler potansiyel suçlu, başörtüsü bomba kadar tehlikeli görüldü. Çok şükür o günler, o yasaklar, o korkular tarihin çöplüğüne atıldı, dindarların parya muamelesi gördüğü, beyaz türklerin devletin tek sahibi olduğu günler geride kaldı. Bugün her vatandaş, kürdü, türkü, dindarı, laik düşüncelisi birinci sınıf. Kimse kimseden önde veya sonda değil. Devlet herkese eşit mesafede, işte gerçek laiklik de bu olsa gerek. Bize bugüne kadar dayatılan laiklik ilkesi bugün gerçek konumuna oturdu. Ne devlet çöktü, ne millet bölündü, ne vatandaş dinli -dinsiz diye birbirine düştü. Biliyoruz ki bu millet asırlar boyu gayrimüslimlerle iç içe yaşadı, herkes birbirinin dinine- kültürüne saygı duydu. Ayrıca bir de laiklik ilkesine gerek de duymadı. Başka din ve yaşam tarzlarına saygı ve hoşgörü, bizim hem genlerimizde var, hem de inancımızın gereği.

Evet, Ak Parti hükümetleri laiklik ilkesini gerçek konumuna oturturken, devletimizin sosyal özelliğini öne çıkardı. Engelliler, hastalar saygı ve itibar gördü, adam yerine kondu. Yaşlı ve kimsesizlerin 2022 saylı kanundan aldıkları 65 maaşı cep harçlığından çıkıp yağını, ununu, şekerini alabilecek miktara ulaştı. Engelliler köyünde üç ayda aldığı engelli maaşıyla geçinebilir oldu. Bağımlı yaşayan dezavantajlılar, bakıma muhtaç engelliler bakım ücretiyle desteklendi, rehabilitasyon merkezlerinde eğitilir oldu. Bütün hastalarımıza özel ve kamu hastaneleri sonuna kadar açıldı, 18 yaşına kadar her çocuk sigortalı sayıldı. Hastanelerde rehin kalma, kapıdan çevrilme dönemi bitti. Helikopter ambulanslar, kar ambulansları alındı, ambulans sayıları arttı ve ücretsiz oldu. Başka partilerin sadaka diye küçümsediği kömür, eğitim ve gıda yardımları arttı, soğukta ve açıkta kalma dönemi sona erdi vs. Sosyal devlet ilkesinin gereği olan bütün bu destek, yardım ve yatırımların tamamını saymaya kalksak sayfalar yetmez. Hele bir köşe yazısına hiç sığmaz.

Buradan soruyoruz; bu sosyal yardım ve destek paraları eskiden niye yoktu? Devletin parası neden bereketlendi? Evet, ataların dediği gibi, “at sahibine göre kişner, at binenin kılıç kuşananın”. Devlet aygıtının başındakiler eski zamanlarda halka tepeden bakardı, halkı hizmetkâr kendilerini efendi görürlerdi. Halkın sırtına basıp bir yere gelenler dönüp ardına bakmazdı. Bütçenin%80’i faize giderdi, israf ve rüşvet diz boyuydu. Bugün ise halk efendi devlet hizmetkâr oldu. İşte Ak Parti hükümetleriyle diğer hükümetlerin farkı burada. Dua edelim de geçmişte kendisini efendi gören devletlüler bir daha başımıza geçmesin, hizmetkârlar bizi yönetsin!

Milletvekili adaylarımız kapımıza geldiğinde soralım; “vekil olunca efendi mi olacaksınız, hizmetkâr mı?” Gönül-millet adamlığıyla devlet adamlığını şahsında birleştirip yaşamayanları seçmeyelim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi, milli ve yerli olanları seçelim. Milli ve yerli olanlar gülüşünden, gelişinden, (n)kılışından, soruşundan, duruşundan, oturuşundan belli olur. O kadar feraset de biz de olsun.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te