Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İslam ve Kurban
Perşembe, 24 Eylül 2015 - (07:15)
Recep Öğütçü

Müslüman bir memlekete, Müslüman bir ailede Müslüman kimlikli doğduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. Onun için abdest almaya başladığımızda, “suyu temiz kılan ve İslam’ı nur kılan Allah’a hamdolsun” deriz. Yine yemeğe başalarken veya yemeğin sonunda, “bizi doyuran, bizi içiren ve bizi Müslüman olarak yaratan Allah’a hamdolsun” diye dua ederiz.

Evet, mensubu olmakla Allah’a hamdettiğimiz dinimiz, güçlü ve kardeş bir toplum oluşturmak için birçok emirler ve nehiyler vazetmiş, birçok müesseseler kurmuştur. Fitre, zekat ve kurban emirleri, vakıf müessesesi gibi sosyal güzellikleriyle dinimiz, asırlar boyu insanlığı ayakta tutmuş, kan kardeşliğinden daha öte bir din kardeşliği vücuda getirmiştir.

İşte yine bir Kurban Bayramına erişmiş bulunuyoruz. Kurban, dinimizin güzelliklerinden biridir ve Hazreti Adem’den beri yaşayan bir müessesedir. İlk kurbanı Adem’in oğullarından Habil kesmiş, diğer peygamberlerde de sürmüş, Hazreti İbrahim oğlu İsmail’i bile kurban edebilme fedakarlığını göstermiş, ama Allah oğul nimetine şükür için kurban kesmesi için kendisine bir kurban hediye etmiş, Peygamberimiz de dedesi İbrahim’in bir sünneti olarak kesmiştir. Kurban ibadeti, İbrahim’in bir hatırası olarak kıyamete kadar devam edecektir. Kulu Allah’a yaklaştırdığı için bu ismi almış, kurban denmiştir. Haçta kestiğimize “Hedy”, çocuk doğunca kestiğimize “Akika”, söz verip kestiğimize “Adak”, kavuştuğumuz bir nimet karşılığında kestiğimize “Şükür kurbanı” diyoruz.

Her ibadette olduğu gibi kurbanda da niyet önemlidir. Ayet-i kerimede “Allah’a, onun etleri ve kanları ulaşmayacak. Lakin O’na sizin takvanız (niyetiniz) ulaşacaktır”. Buyurulur.

Kurbandan amaç, kurban edilecek hayvanın kanının akıtılmasıdır. Sadece para vermek yetmez, kurban niyetiyle alınmalı ve o kurban vekâleten de olsa kesilmelidir. O sebeple ya kendi kesmeli, ya da güvenilir vakıf ve derneklere kestirilmelidir.

Hanefilerde vacip hükmünde olan kurban, Şafiilerde sünnettir. Özellikle ümmet içinde Türk Milleti kurban ibadetine daha çok önem vermiş, tarih boyunca ihmal etmemiştir. Günümüzde yüzde doksan insanımızın kurban kesmeye gücü yeter. Kurban alabilecek kadar geliri olmayanlar, borcu olup bir yıllık kazancı da borcunu ödemeye yetmeyen müslümanlar kesmezler. Sağlığımız ve doğan çocuklarımızın sağlığının bir şükrü olarak kurban kesmeliyiz. Et niyetiyle kesenler başkalarına ortak olmasınlar. Toplu kesilen büyük baş kurbanı bir tek niyeti bozuk insan ifsat edebilir. O sebeple ortaklarımıza dikkat etmeli. Genel olarak sünnet olan, kurbanın üçte birini dağıtmak gerekir. Nüfusu fazla olan ve kıt kanaat geçinen insanlar dağıtmayabilir. Kurban keserken başında bulunmak sünnettir, mümkün olmazsa vekaleten de kestirilebilir.

Allah kurbanlarımızı kabul etsin, kurban bayramımız İslam aleminin kurtuluşuna vesile olsun! Daha nice bayramlara erişmek ve buluşmak niyazıyla hayırlı bayramlar dilerim.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te