Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Aman Dikkat!
Perşembe, 17 Eylül 2015 - (08:02)
Recep Öğütçü

Yurdun dört bir yanında protestolar, terörü tel’in mitingleri devam ediyor. Bu arada BDP binalarını yakanlar, taşlayanlar oldu. Bazı AK Parti karşıtları da ATV Televizyonu ve Sabah Gazetesinin binasına saldırdılar. Münferit de olsa, değişik yörelerde, özellikle Orta Anadolu Batı bölgelerimizde yaşayan, iş ve aş dolayısıyla bulunan Kürt kardeşlerimize hakaretleri, sözlü ve fiili saldırıları duyuyoruz. Bunlar tehlikeli gelişmeler. Sürü psikolojisiyle hareket eden insanlarımızın öfkeli ve hissi davranışları aramızda azınlık olarak yaşayan Kürt vatandaşlarımızı tedirgin etmektedir. Bilinçsizce verilen tepkiler, “en iyi Kürt ölü Kürt” gibi akıl dışı sözler, Allah muhafaza bizi ayrıştırır, iç savaşa götürür. Bu vatanda yaşayan herkes, şiddete yönelmediği, eline silah alıp dağa çıkmadığı müddetçe birinci sınıf vatandaştır, herkesin her bölgede yaşama, çalışma, ikamet etme, mesken edinme hakkı vardır.

Kaldı ki benim yaşadığım Çumra çevresine Kürt kardeşlerimiz iş ve aş için gelmişlerdir, en ağır ve zorlu işleri onlar yapmaktadır. İnşaat işinde çalışma, arazide çapa yapma işleri genellikle onlara aittir. Yapılan her iki evin birinde onların alın teri ve emeği vardır. Tarımla uğraşan insanlarımızın çalıştırdığı işçilerin çoğu Urfa ve Adana yöresinden gelen insanlardır. Hasılı evlerimizin kaba inşaatından alçı ve boyasına kadar, ürettiğimiz hububatın her aşamasında Kürt kardeşlerimizin el emeği ve alın teri vardır. Onlar iş ve işçi piyasasını dengeleyen, kontrol eden hamarat insanlardır. İnşaat konusunda hepsi hünerli ve kalifiyedir. Hasılı Orta ve Batı Anadolu’nun Yörük ve Türkmen sakinleri onlara, yani Kürt komşularına çok şey borçludur. İyi ki aramızda varlardır, işimizi ve evimizi yapıyorlar, yolarımızın kilitli taşını döşüyorlar. Dolayısıyla dışlamaya, ötekileştirmeye, hakaret etmeye, aşağılamaya, PKK’nın günahını onlara yıkmaya, intikamcı yaklaşmaya hakkımız yoktur. Böyle davranılmasına hem dinimiz izin vermez, hem de vicdanımız. En az bin yıldır iç içe yaşadığımız, kız alıp verdiğimiz, karıştığımız, kaynaştığımız bu insanları, dört ateist, beyinsiz, terörist ve ermeni yüzünden karşımıza almak, hain ilan etmek hiç doğru değil. Bu davranışımız ancak terörün ekmeğine yağ sürer. Terör örgütü zaten ayrışmamızı, birbirimize düşmemizi istiyor. Biz bin yıldır karışmışız, bundan sonra da birlikte yaşmak zorundayız. Kimse kimseden daha üstün ve öncelikli değildir. Bir kısım Kürtler yanlış yapmışsa, HDP’ye oy vermişse, biz de aynı yanlışı yapmak zorunda değiliz.

Biliyorum, bir öfke patlaması yaşıyoruz, çoğumuz öfkesini kontrol edemiyor. Ölen, öldürülen, pusuya düşürülen polis ve askerlerimize can dayanmıyor. Hislerine yenik düşen bir kısım insanımız kendini kontrol edemiyor, öfkeyle ve intikam duygusuyla Kürt komşusuna sözlü sataşıyor, teröristle Kürt vatandaşı aynı kefeye koyuyor. Bizim inancımızda kimse kimsenin günahından sorumlu değildir, herkes kendi günahını yüklenir. Baba oğulun, oğul babanın günahını çekmez. Soğukkanlı, sabırlı ve sağduyulu olma zamanı. Öfkemizi kontrol etme, duygularımıza ve irademize sahip çıkma zamanı. Sokağımızda oturan, bugüne kadar hiçbir yanlışını görmediğimiz Kürt komşumuzu, tarlamızda çalışan Urfalı vatandaşımızı eskisinden daha fazla sahiplenmeli, onları terörün kucağına atmamalı, PKK’ın tabanını altlarından çekip almalı, en azından eline silah almayan PKK sempatizanlarını kazanmalıyız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor
   Mekke Medine’nin Statüsü Tartışılmalı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Önce Biz Düzelmeliyiz
Mehmet Ali Tekin
Ülke Uçuyor Aile Batıyor
Recep Öğütçü
Proje Okulları Tuttu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te