Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Öncelikli Sorun Güvenlik
Cumartesi, 12 Eylül 2015 - (22:45)
Recep Öğütçü

Tarih boyunca insanlık hep güvenlik sorunu yaşamış, güvende yaşamak için devletler kurmuş, ordular oluşturmuş, kaleler ve evler yapmış, silahlar edinmiş, kazancının büyük kısmını güvenliği için harcamış. Zira insan aç olarak geceleyebilir, ama güvende olmadan gözüne uyku girmez.

Bu günlerde devlet ve millet olarak güvenlik, en öncelikli sorun olmaya başlamıştır. Askerimizle polisimizle tüm güvenlik güçlerimiz teyakkuz halinde. Her gün uçaklarımız terör odaklarını, terör yuvalarını bombalamak için havalanıyor, askerimizin ve polisimizin izinleri bile kısıtlanmış durumda. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde askerimize ve polisimize tuzaklar kuruluyor, toplu katliamlara uğruyorlar, son iki günde otuza yakın şehidimiz oldu. Kalleşler son kozlarını oynuyorlar, son kalan güçlerini dağlara çıkardılar, yollara döktüler. Şükür ki hükümetimiz kararlı, silah teknolojimiz yeterli, paramız var.

Evet, düzenli orduların, savaş için eğitim alan askerlerin terörle mücadelesi hep zor olmuştur. Çünkü terör demek vur- kaç demektir, halkı bezdirmek ve kaos oluşturmak demektir, tuzak kurmak, bomba ve mayın koymak demektir. Düşman ordusunun yeri, sayısı, gücü, menzili bellidir. Savaşacak ordu, ona göre hazırlığını yapar ve düşman ordusunu karşılar. Terörle mücadelede ise; karşıda bir güç yok, nereden kimin çıkacağı belli değil. Burada tüm milletimize görev düşüyor. İhbar etmeli, halk güvenlik güçlerimizle işbirliği yapmalı, bilgi vermeli, gerekirse halk ayağa kalkmalı, toplu gösteriler yapmalı, teröristlerin morali bozulmalı, ümidi kesilmeli.

Halkın içinde yardım ve yatakçıların olduğu bir bölgede terörle mücadele etmek çok zordur. Burada halkı onlardan koparmalı, halk izole edilmeli, masum halk ile teröristleri iyi ayırmalı, halkı devletten uzaklaştırıcı politikalardan, yaklaşımlardan uzak durmalı.

Daha dün şehrin ortasında, eve giderken yolumun üzerinde bir kız kaçırıldı. İşyerinden gelip servis otobüsünden inen bir kız, yaka paça alınıp taksiye atıldı ve kaçırıldı. Çevrede görenler sadece seyretti. Bu cesaret nereden geliyor?

Evet, yasal boşluklar var, halkta nemelazımcılık var, kuvvetlinin zayıfı ezdiği, toplumun da seyirci kaldığı bir anlayış var. Merhamet ve şefkat duygularımız körelmiş, dayanışma ve yardımlaşma kaybolmuş, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı gelişmiş. Sonuçta güvenlik güçlerimiz yetişemiyor, tek başına güvenliği sağlayamıyor, kendi canının derdine düşüyor.

Sonuç olarak, ceza kanunlarımız tekrar gözden geçirilmeli, idam cezası geriye getirilmeli, güvenlik güçlerimizin eli kolu bağlanmamalı, yetkileri yeniden düzenlenmeli, asker -polis işbirliği daha güçlü olmalı, okullarımızda maneviyat ve ahlak dersleri daha içerikli verilmeli, istihbarat teşkilatımız daha da güçlendirilmeli, güvenlik konusunda halkımızın yardımından faydalanılmalı. En önemlisi de, ayrıştırıcı ve ötekileştirici tavır ve politikalardan uzak durmalı, bölücülerin ekmeğine yağ sürmemeli.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te