Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Yaz Kur’an Kursu Öğrencilerimizin Spor Etkinliği
Perşembe, 20 Ağustos 2015 - (18:26)
Recep Öğütçü

Tarih boyunca insanlık hep sporla haşır- neşir olmuş, sporu en büyük eğlence ve eğitim türü olarak yaşatmıştır. Spor, kimine göre sadece eğlendiren, vakit öldüren ve zaman dolduran bir eylem gibi görülse de, aslında insan sağlığına ve gençlerin sosyalleşmesine katkı yaptığı bir gerçek. Gençler, spor sayesinde kötü alışkanlıkları bırakır, enerjisini boşaltmak için şiddet yollarına başvurmaz, özgüven kazanır, psikolojik birçok rahatsızlığa yakalanmaz. İşte bu faydalarından ötürü, devletler hep sporu desteklemiş, spora yatırım yapmış, gençleri spor yapmaya yönlendirmiştir. Tabii ki spor sadece gençlerin bir eylemi değil, her yaşta insan değişik dallarda spor yapabilir, yaptığı spor sayesinde zinde kalır.

Asr-ı Saadet dediğimiz Efendimiz (SAV) döneminde top oyunları bilinmiyordu. Ata binme, ok atma, güreş yapma ve yüzme gibi spor aktiviteleri meşhurdu. Peygamberimiz (sav) bile güreşe katılmış, hanımıyla koşu yarışları yapmış, ok atma ve kılıç oyunlarını izlemiştir. Dolayısıyla dinimiz sporu teşvik etmiştir. Bugün futbol gibi top oyunları öne çıkmış, İslam alimleri de tesettüre uymak ve ibadetleri aksatmamak kaydıyla top oyunlarını caiz görmüşlerdir. Atalarımız da güçlü savaşçıların ve mücahitlerin yetişmesi için okçuluk, binicilik ve güreş gibi spor dallarına önem vermişler, tarih boyunca dünyaca ünlü Kovca Yusuf gibi sporcular yetiştirmişlerdir.

Evet, geçen Salı günü Çumra stadında Yaz Kuran Kursu Cami futbol takımlarımızın final maçını izledik. Yaz spor etkinlikleri çerçevesinde Çumra Müftülüğümüzle Çumra Belediyemizin işbirliğinde camilerimizde hocalarımızın kurduğu öğrenci takımlar birbiriyle maçlar yapmışlar, Yüzakı Kur’an Kursu ile Bardakçı Camii takımları finale kalmış, bu son final maçını da Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve Müftümüzün de izleyici olarak katılımıyla Çumra stadında gerçekleştirmişlerdir. Öğrenci velilerinin ve Çumra yöneticilerimizin huzurunda yapılan maç hayli heyecanlı oldu, böyle bir organizasyonun Türkiye’de bir ilk olduğu söylendi. Yüzakı Kur’an Kursu ve öğrenci Yurdunun birinci, Bardakçı Camiinin ikinci, Okçu mahallesinin üçüncü olduğu maçların sonunda kupalar verildi. Müftümüz Sayın Bekir Yücel, özel olarak hazırlattığı hediyelerini elli kadar öğrencimize takdim etti. Sporun anlam ve önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı. Bu organizasyonda emeği geçen başta Belediye Başkanımız, belediye spor kulübü yöneticilerimiz ve kaptanlarımız, Müftümüz, hocalarımız olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. İşte Kur’an kursu, cami, din ve din hocası böyle sevdirilir. Eğitimle spor yan yana -iç içe olursa faydalı ve kalıcı olur, bıktırıcı ve soğutucu olmaktan çıkar.

Yine bu anlamlı organizasyona, Yaz Kuran Kursları ve Camiler arası spor etkinliklerine 300 kadar öğrencinin iştirak ettiği ve Kur’an eğitimiyle futbolu birlikte yürüttükleri ifade edildi. Bu sporcuların içinden elbette Çumra ve diğer amatör kulüplere seçimler yapılacak, Çumra’da büyük bir spor altyapısı oluşacak.

Geçen sezonda şampiyon olan Çumra Belediye-Çatalhüyük spor takımımızı da kutlamadan geçemeyeceğim. Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi, Çumra Belediye takımımız küfürsüz, argosuz, sigarasız tek takımdır. Burada takım kaptanlarımız Abdullah Koç ve Kadir Beyi, kulüp başkanımız Dr. Ömer Bey’i kutlar, kendilerine özellikle teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

Sonuç olarak, Çumra Belediyemiz boş durmuyor, yaptığı yol ve parkların yanında gençlerin sağlıklı ve zinde yetişmeleri için her çabayı gösteriyor. Onlarca mahalleye suni çim sahalar kuruyor. Çünkü bu milletin geleceği çocuklarımızdır. Gençlere yapılan yatırım en bereketli ve kalıcı yatırımdır. Bir tek çocuğu kötü yoldan ve kötü alışkanlıktan kurtarıp iyi yola sevk etmek, kilometrelerce yol yapmaktan efdaldir. Belediye Başkanımız da bunun bilincindedir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te