Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Erken Seçim Kapımızda
Pazar, 19 Temmuz 2015 - (23:33)
Recep Öğütçü

Koalisyon çalışmalarının başladığı şu günlerde muhalefet partileri kırmızı çizgiler ve ön şartlar ileri sürerek Ak Partiyle koalisyona yanaşmıyorlar, mızıkçılık yapıyorlar. Her birinin bir hesabı var. Milliyetçi Hareket Partisi, muhalefette kalarak daha da güçleneceğini hesap ediyor. CHP ön şartlar ileri sürerek seçmenine şirin gözükmek istiyor. HDP “beni istemeyeni ben hiç istemem” diyor.

Biz de buradan soruyoruz; parti mi önemli, ülkemi? Parti çıkarını mı öne almalı, ülken çıkarını mı? İşte CHP, MHP VE HDP de gördüğümüz, önce parti çıkarı, sonra ülke. Ülkenin çözülmesi gereken bunca sorunu varken, etrafımızda krizlerin ve savaşların kol gezdiği bir zamanda partisinin çıkarını öne alan bir siyasetçiyi bu millet affetmez, ilk seçimde ağır bir tokat vurur. Zira ülke yönetimine talip olmak için yapılır, kenarda seyretmek, puslu havayı beklemek için değil.

Evet, Sayın Davutoğlu’nun yaklaşımını doğru buluyorum ve koalisyon kurmak için samimi olduğunu da teslim ediyorum. Muhalefet partilerinin de fırsatçı bir yaklaşım içinde olduklarını düşünüyorum. Sonuçta sağlıklı bir koalisyon hükümeti kurulamayacak, bir azınlık hükümetiyle seçime gidilecek diye bekliyorum. İnşaallah yanılmış olurum.

MHP ile Ak Partinin anlaşamadığı tek nokta, çözüm süreci. Sözüm sürecini çöpe atmak isteyen MHP, başka bir alternatif çözüm de sunmuyor. Güvenlikçi politikalarla, kafasına vurarak PKK sorununu bitireceğine inanıyor, kırk yıllık tecrübeden bir sonuç çıkarmıyor. Artık kafasına vurarak bir toplumu tutmanın zamanı çoktan geçti. Kürt halkının karnını doyurmak yetmiyor, duygularını da tatmin etmek gerekiyor.

CHP ile Ak Patinin koalisyon kurması bekleniyor. Ama aşılmaz sorunlar da önlerinde duruyor. Suriye politikasında asla anlaşamazlar. Paralel yapıyla CHP’nin de, MHP’nin de organik bağı ve dayanışması var. Ak Parti’nin ise tek kırmızı çizgisi, paralel yapı ile mücadele. AKP ile ortak olacak bir parti paralel yapıyla dirsek temasına geçer de onları koruma ve kollama yoluna giderse, Ak Partinin bunu hoş görmesi hiç mümkün değildir.

Şu halde muhtemel bir koalisyon hükümetinin zaaflarını paralel yapı, dış politika ve çözüm süreci teşkil ediyor. Bu üç konuda mutabık kalınabilirse sağlıklı bir koalisyon kurulabilir. Bunu da çok uzak görüyorum. Sonuç olarak bir eken seçim kapımızda.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te