Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Koalisyon Formülleri
Cumartesi, 20 Haziran 2015 - (18:34)
Recep Öğütçü

Ak Partinin aldığı %41 oyu küçümseyenler, bir başarısızlık olarak görenler var. Öbür taraftan %13 lük ve %16 lık oyu başarı gibi gösterenler, çil takıp oynayanlar var. Ak Parti hükümeti 13 yıllık bir hükümettir, yanlışları elbette olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanının dediği gibi, kul her zaman hata yapabilir, unutabilir, yanılabilir, aldanabilir. Ama sonunda hatasını anlamak ve yanlıştan dönmek en büyük erdemdir. Cenab-ı Hak bir hadis-i kudside, ben hiç günah ilmeyen değil, günah işleyip sona tövbe eden kullarımı daha çok severim. Sizler günah işlemezseniz günah işleyip sonra dönen bir topluluk yaratırım” buyurur. Demek ki bizden istenen hiç günah işlememek değil, günahtan, hatadan dönmesini bilmektir. Çünkü insanoğlu melek değildir.

Ak Partililer olarak bir muhasebe yapmalı, halkı suçlu olarak görmeden “biz ne yaptık da küçük bir ikaz yedik” sorusunu sormalıyız. Bu partinin hizmetlerini takdir ettiği halde küçük hesaplar için, küçük küskünlükler için, partinin alt kademesindeki yanlış yapanlara ders vermek için bu partiye oy vermeyenler olmuştur.

Evet, geçen hafta 8 Haziran sabahı yeni bir güne uyandık. Hiç beklemediğimiz bir koalisyon gerçeği karşımıza çıktı. On üç yıldır tek parti hükümetinin rahatlığından ve istikrarından bazıları atalete düştü, nasıl olsa AK Parti kazanacak diye oy bile kullanmadı. Bazıları da 13 yıl boyunca sıkıldı, farklı bir partilere yöneldi. Koalisyon hükümetlerinin zorluğunu, ekonomiye verdiği zararı görünce bu insanlarda pişmanlıklar belirdi.

Bakıyoruz, muhalefet partileri kendilerini Kaf dağında görüyor, kız evi misali kendilerini naza çekiyor, hükümet partisini vebalı gibi görüp uzak durmayı yeğliyorlar. Ama ne çare ki Ak Partisiz de sağlıklı bir koalisyon hükümeti mümkün değil.

O halde neler yapılacak? Aldığı hükümet kurma göreviyle birlikte Sayın Davutoğlu, büyükten başlayarak muhalefet partilerinin kapılarını çalacak, samimi ortaklık teklifini götürecek ve şartlarını ortaya koyacak. Muhalefet liderleri de “ya bir daha gelme” diyecek, ya da yetkili kurullarımıza götürelim diyecek. Kimin uzak, kimin uzlaşmaya yakın olduğu ortaya çıkacak. En kötü ihtimal, Davutoğlu hükümet kuramazsa muhalefet partilerinin birine bu görev verilecek. Sonuçta onlar da bir netice alamazsa, Davutoğlu bu kez azınlık hükümeti kurmayı deneyecek ve uzatmadan erken seçime gidilecek. Çünkü azınlık hükümetini uzun süre götürmek mümkün değildir, ip puştun(!) elindedir.

Geçen yazımda da belirttiğim gibi, dünya görüşü olarak Ak Partiye en yakın parti MHP’dir. Birbirine yakın olmayan AKP-CHP koalisyonu da mümkündür. Bu da ancak Sayın Baykal’ın desteğiyle olacaktır.

Bu ülke hepimizin ortak gemisidir. Bu geminin su almasına kimse müsaade edemez. Geldiğimiz 10 bin dolarlık milli gelirden geriye düşmemek için, IMF kapısını tekrar çalmamak için, başlamış yatırımların devam etmesi ve bitirilmesi için, 2023 ve 2071 hedeflerinin tutturulması için AK Partinin hep dümende olduğu bir hükümet şarttır. Çünkü bizi sahili selamete ancak o taşıyabilir. Çünkü on yıldır bindiğimiz geminin kaptanıdır, gemiyi batırmayacağına bizi inandırmıştır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te