Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Ak Parti’nin Oyları Niçin Azaldı?
Perşembe, 11 Haziran 2015 - (11:48)
Recep Öğütçü

7 Haziran seçimlerinin kazananı yok. Çünkü hiçbir parti tek başına iktidara gelememiştir. Dolayısıyla tek başına iktidara gelemeyen hiçbir partiye başarılı diyemeyiz.

AK Parti 2002 yılından beri girdiği her seçimden başarılı olarak ve oylarını artırarak çıkarken, ilk defa 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde oy oranını düşürmüştür. Ekonomik bir kriz olmadığı halde, böyle bir oy düşmesinin sebepleri üzerinde düşünmek gerekir.

Aslında Ak Parti başarılı bir seçim kampanyası geçirmiştir. Reklamlarını, ilanlarını, şarkılarını diğer partilerden çok daha güzel yapmıştır. Her ilde mitingler düzenlemişler, miting alanları dolmuş taşmıştır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan iki koldan bütün Türkiye’yi gezmişler, 13 yıllık hizmetlerini anlatmışlardır. Melih Gökçek’in televizyon programları etkileyici olmuştur. Bunca çabanın sonucunda AK Partinin oy oranı %41’ de kalmış, çıkardığı 258 vekil tek başına iktidara gelmesine yetmemiştir. Bu gerilemenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Başarısızlık daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerindedir. Bu bölgelerde aday seçimlerinde yanlışlar yapılmış, eski sevilen, tecrübeli ve aşiret milletvekilleri aday gösterilmemiştir. Bir kısım aday da ithal olduğu için halkın tepkisini çekmiştir.

2- Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde insanlar özgür iradeleriyle seçime katılamamış, devlet güvenlik noktasında halkı yalnız bırakmıştır. PKK terör örgütünün baskısı halkın Ak Partiye oy vermesine engel olmuştur.

3- HDP’liler kapı kapı çalışmış, popülist yaklaşımlarla ve sıcak ilişkilerle halkın gönlünü kazanmayı başarmışlardır. Önceki seçimlerde %50 oy alan Ak Parti, güvenlik sorunu ve yanlış adaylar nedeniyle Doğu ve Güneydoğuda %20’lere düşmüştür.

4- Ülkenin yarıdan fazla bölgesinde Büyükşehir yasasının uygulanmasında sıkıntılar yaşanmış, belediyelerin hizmet sahaları genişlerken aynı oranda kaynakları artmamıştır. İlçe ve büyükşehir belediyeleri geniş hizmet sahasına yetişememiş, halkın taleplerine zamanında cevap verememiştir.

5- Büyükşehir belediye kanunu gereğince köyler mahalleye dönüşmüş, kasaba belediyeleri kaldırılmıştır. Bu uygulama kasabalarla bir boşluk oluşturmuş, belde belediye binaları boş kalmış ve halkta memnuniyetsizlik belirmiştir.

6- Cumhurbaşkanının “Kürt sorunu yoktur” demesi, milliyetçi Kürt halkının AK Partiden uzaklaşmasına ve HDP’nin kucağına düşmesine sebep olmuştur.

7- Paralel yapının canhıraş çalışması, medyanın HDP’yi allayıp pullaması HDP’ye barajı geçirmiş ve AK Partinin daha az milletvekili çıkarmasına neden olmuştur.

8- Ak Partide aday olamayanların bir kısmı küsmüş, sahaya inmemiş, bu vefasızlık oyların düşmesine sebep olmuştur.

9- AK Parti teşkilatlarındaki organize eksikliği, gençlik teşkilatlarının gayretsizliği sebebiyle ilk defa oy kullanan gençlere ulaşılamamış, o yüzden de oylar düşmüştür.

10- Ak Parti vaatlerde diğer partilerden daha geride kalmış, özellikle emeklilerin oylarını alamamıştır.

11- Büyükşehir yasası gereğince imar yasalarının köyleri de kapsaması, emlak vergilerinin artması Ak Partinin oylarını olumsuz etkilemiştir.

12- Son olarak AK Partinin kendine aşırı güveni atalete yol açmış, halkın oyu çantada keklik görülmüş, yapılan hizmetlere güvenilmiş ve her kapı çalınmamıştır. Hatırı sorulmaya insanlar da oyunu vermemiştir.

Başka partilere giden ödünç oyları almak için bugünden seçime hazırlanmalı, muhtemel bir erken seçimde bu yanlışlar telafi edilmelidir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu
   Bir Yıl Daha Geride Kaldı
   Radikal Solun Geldiği Nokta
   Nefisler Semiriyor Gönüller Çoraklaşıyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
İyi Haberlere Kulak Veriniz
Mehmet Ali Tekin
Efendi Olma Hevesiyle Silahları Bize Döndü
Recep Öğütçü
Hapishaneler Islah Etmiyor
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te