Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Bir Ankara Hatırası
Cumartesi, 27 Mart 2010 - (03:37)
Recep Öğütçü

1989 yılıydı. Anavatan partisinin Özal’lı dönemiydi ve Özal Başbakandı. Ankara’ya gidip, siyasilerden birini görmem gerekiyordu. Bugünün Başbakanlık şikâyet sitesi (BİMER) yoktu. Konya’dan Ankara’nın, Ankara’dan da Meclisin yolunu tuttum. Meclisin ziyaretçi kartını aldım ve Konyalı milletvekillerinden, hangisinin o gün odasında olduğunu sordum. Rahmetli Haydar Koyuncu’nun, o anda odasında oluğunu söylediler. İçeri Çumralıydı, hemşerimizdi ancak kendisiyle hiç tanışmıyordum ve görüşmemiştim. Fark etmez dedim ve Haydar Koyuncu’yla görüşmeye karar verdim ve yanına çıktım.

Milletvekillerine ait, altı metre kare civarında küçük odalar var. O odalardan birinde oturuyordu Haydar Bey. Yanımda bir arkadaşla yanına girdim ve selam verdim, kendimi tanıttım. Rahmetli hoş ve sıcak karşıladı, ilgilendi, bir çay ısmarladı, bir daha ısmarladı. Bu arada, benim için birkaç yere telefon çekti. Nihayet öğle vakti oldu ve sekreteri çağırdı, ona bir miktar para vererek; Meclisin lokantasına bizi gönderdi ve yemekleri yedikten sonra, tekrar yanına gelmemizi istedi.

Evet, Meclisin çok çeşitli ve nefis yemeklerinden gönlümüzce yedik ve Haydar Bey’in yanına döndük. Rahmetli Haydar Koyucu, birkaç daha telefon ettikten sonra, bizi bir kuruma gönderdi. O kurumun yetkilisinin, bizi bekleyeceğini söyledi. Kalktı, bizimle beraber Meclisin bahçesine kadar çıktı ve taksi çağırdı. Taksinin parasını da verdi, hatırladığıma göre cebimize ufak bir harçlık da koydu ve bizi uğurladı.

Rahmetli Haydar Bey’in bu davranışı, bu nezaketi ve yardımseverliği, beni ziyadesiyle duygulandırmıştı. O gün bugün, milletvekillerimizin maaşını hep az bulurum. Bazılarının abartarak söylediği “Milletvekilleri ne yapar, o kadar para onların hakkı mı?” diyenlere, hiç hak vermem. Şayet her milletvekili Rahmeti Haydar Bey gibi, ziyaretçisini ağırlıyorsa; yirmi milyar da alsalar, onlara yetmez.

Milletvekillerimizin Ankara’da bir sıcak davranışı, O’nun için en güzel propagandadır. Seçmen her gittiği yerde anlatır ve O vekilimiz seçmenlerinin arasına döndüğünde, ektiğini fazlasıyla biçer, saygı ve iltifat görür.

Evet, Rahmetli Haydar Koyuncu’yu hep rahmetle anarım. Allah rahmet etsin, makamı cennet olsun! O yıllarda milletvekillerimiz halk ile iç içeydi, halkın sorunlarını dinlerlerdi, iş yaparlardı, gönül alırlardı. Şimdi düşünüyorum: Bugünün milletvekillerine aynı şekilde işim düşse, Rahmetli Haydar Bey’in yaklaşımını, sıcaklığını, samimiyetini görebilir miyim acaba? Ama bir gün, deneyeceğim.

Şu gerçeği de unutmayalım. O yıllarda devletin bütün kuruluşları kamunun elindeydi, özelleştirilmemişti. Vekillerin, siyaset adamlarının yetkileri ve etkileri çok fazlaydı. Dilediğine iş bulabilirdi, iş verebilirdi. Bir selamla dağlar yol olurdu, işadamları saygıyla karşılardı. Şimdilerde arpalıklar elden çıktı, milletvekilinin selam göndereceği kuruluşlar, işverenler yok denecek kadar azaldı.

Devlet artık KPSS sınavlarıyla eleman alır oldu. Yani vekillerin yapacağı işler azaldı. Bugünün vekilleri, eskisi gibi iş bulan, iş takip eden vekiller değil; Mecliste parmak kaldıran, yasa yapan, bir de dostlar alış verişte görsün hesabı, seçmenlere yılda bir selam veren insanlar.

Rahmetli Haydar Koyuncu’nun davranışı, bütün vekillerimize örnek olsun diye, bu hatıramı paylaştım. Adı üzerinde, milletin vekilleridir onlar. Milleti saydıkları kadar sayılırlar, anılırlar, sevilirler.

Atalar ne güzel söylemiş: “Rüzgar eken, fırtına biçer.”,“Tarlada izi olanın, harmanda yüzü olur.”, “Ne ekersen, onu biçersin.” Bir darb-ı mesel de benden: “İçimizde izi olanın, seçimde sözü olur.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te