Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Hanımlara Evde İş İmkânı

Cumartesi, 19 Haziran 2010 - (10:59)

Facebook da paylaş

Şura Hac Malzemeleri, üretmiş olduğu tespih boncuklarını, ev hanımlarına dağıtarak tespih yaptırıyor. Bu sayede hanımlar, evlerinden hiç çıkmadan, ev geçimine katkıda bulunuyor.

Kesin hac kayıtlarının belli olmasının ardından, hacı adaylarını tatlı bir telaş sardı. Hacca gidecek olan adayların uğrak noktası, hac malzemesi satıcıları oldu. Hacı adayları hac farizasını yerine getirirken, giyecekleri ihramlarını almak, sevdiklerine, dost ve akrabalarına çeşitli hediyeler vererek, onları sevindirmek için, hac malzemeleri satıcılarıyla sıkı bir pazarlığa tutuşuyor.

Hacı adaylarının büyük bir çoğunluğu, fiyatının Çin mallarına nazaran daha yüksek olmasına rağmen, yerli ürünleri tercih ederken, bazı adaylar da ucuz olanına kaçarak, Çin malı ürünleri satın alıyor. Hac malzemesi satıcıları, önemle yerli ürünlerin tercih edilmesini, Çin ile rekabette kendilerinin desteklenmesini istiyor.

TESPİH ÜRETİMİYLE 70 AİLEYE DESTEK

Hac mevsiminin yaklaşması üzerine, hacı adaylarının ihtiyaçlarını gidermek için, sıkı bir hazırlık evresine girdiklerini söyleyen Şura Hac Malzemeleri Sorumlusu Mustafa Küçüktoka; hacı adaylarının yakınlarını sevindirmek için, verdikleri hediyelerin başında takke, tespih, seccade ve çeşitli takı ürünleri geldiğini bildirdi.

Şura Hac Malzemeleri olarak, 1994 yılından bu yana, takke ve tespih üretimi yaptıklarını belirten Mustafa Küçüktok;, sektörde Türkiye genelinde, yüzde 65’lik bir pazara sahip olduklarını dile getirdi. Tespih üretimi ile yaklaşık 70 aileye ek gelir imkânı sağladıklarına dikkat çeken Küçüktoka, “Hammaddeyi tespih boncuğu haline getirdikten sonra, Konya genelinde çeşitli bölgelerde tespit ettiğimiz, ihtiyaç sahibi ailelere, boncukları çuvallarla dağıtıyoruz. Tespih dizme makinesi satın almak yerine, tespih boncuklarını ihtiyaç sahibi ailelere tespih haline getirmeleri için dağıtarak, istihdam oluşturuyoruz. Bu sayede dar gelirli aileler, evlerinde oturarak, en azından pazar paralarını çıkarabiliyorlar. Sürekli olarak aynı üretim yapıldığı için, ürünlerin yetişmemesi diye bir durum söz konusu olmuyor. Hac mevsiminden önce de, dar gelirli ailelere tespih dizdiriyoruz. Elimizde biriken ürünleri satışlarımızın arttığı hac döneminde, piyasaya sürüyoruz. Bu şekilde Uzunharmanlar, Bosna Hersek, Yazır, Özalkent, Muhacir Pazarı gibi şehrin dört bir yanından, ihtiyaç sahibi ailelere de, ek gelir imkânı sağlamış oluyoruz” dedi.

HACI ADAYLARINA YERLİ ÜRÜN ALMALARI ÇAĞRISI

Hacı adaylarından yerli ürün almalarını isteyen Şura Hac Malzemeleri Sorumlusu Mustafa Küçüktoka, “Mekke ve Medine’de hac malzemeleri fiyatları, bizdeki fiyatlardan daha cazip değil. Mağazalarımızda rahat ve huzurlu bir ortamda; geniş ürün çeşitleri, cazip fiyatlar ve yaptığımız hizmetle müşterilerimizi beklemekteyiz.

Hacı adayları, Suudi Arabistan’da aldıkları bir ürünü bozuk çıkması hâlinde, geri veremiyor veya değiştiremiyorlar. Buradan alınacak ürünler, bozuk çıkması hâlinde değiştirilebiliyor. Geçen yıl hac mevsiminde kuraların geç açıklanması ve domuz gribi gibi nedenlerden dolayı, hacı adayları alışverişlerini tam anlamıyla yapamamışlardı. Bu yıl daha iyi bir performans bekliyoruz” dedi.

İnternet üzerinden de, alışveriş yapma imkânı sağladıklarını dile getiren Küçüktoka, müşterilere tüm ürünleri internet üzerinden görebilecek bir ortam sağladıklarını, bozuk çıkması hâlinde, ürünleri değiştirme garantisi verdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: RASİM ATALAY-Merhaba

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Yılda 1000 Kişiyi İşe Alacak
   Yeni Teleferik Hatlarına Onay
   Pakistan'ın İlk Taksisi Türkiye'den
   Yerli Otomotivciler Gözünü İran'a Dikti
   Binali Yıldırım Müjdeyi Verdi: 2017’de Başlıyor
   Bardakçı: Amerika 29 Yıl Osmanlı'ya Vergi Ödedi
   İran Hesaplarını '35 Dolara göre' Yaptı
   Enerji Savaşları Kapımızda
   Lufthansa THY'yi Merkel'e Şikayet Etti!
   Milli Uçağımızın Fiyatı Belli Oldu
   Türkiye’nin Faturası 21 Milyar Dolar Azalacak

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Eşyanın Esiri Oluyoruz
Mehmet Ali Tekin
La Ğalibe İllallah…
Recep Öğütçü
Gör Gayri Rabbim!
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te